Będąc młodym blogerem…

B

Czasami dobrze jest wyjrzeć ponad płot swego ogródka. Punktem wyjścia moich dzisiejszych uwag był bardzo ciekawy artykuł we „Frankturter Allgmeine Zeitung” o dygitalizacji niemieckiej szkoły. Autorka tekstu stwierdziła, że tablety w niemieckiej szkole są jeszcze rzadkością. Pojawia się jednak coraz więcej szkół, które korzystają z nich, całkowicie zastępując tradycyjną tablicę, zeszyty szkolne, książki. Jak wygląda ten problem w polskich szkołach? Na ile są one przygotowane do tego rodzaju wyzwań? Wkrótce do szkół wejdzie e-podręcznik. Będzie to oznaczać ogromną rewolucję w naszym szkolnictwie. Jeden z kolegów, z którym o tym rozmawiałem, zwrócił mi uwagę na dostępny w sieci wywiad z Krzysztofem Wojewodzicem na temat jego pracy w tym projekcie (był koordynatorem jednej z części). Natrafiłem także na podręcznik dla uczniów i nauczycieli uczący blogowania. Tej publikacji będę chciał poświęcić poniżej nieco więcej miejsca.

Źródło: historia.org.pl

Być może moje poszukiwania w internecie blogów moich koleżanek i kolegów graniczą już z obsesją. Zdania wyrażonego wcześniej, że unikamy nadal tego medium społecznościowego, nie zmieniam. Pojawiło się jednak małe światełko w tunelu. Portal historia.org.pl uruchomił program tworzenia blogów dla historyków. Można skorzystać z narzędzi udostępnionych przez portal i utworzyć własny blog. W zakładce „blogi“ można znaleźć już pierwsze propozycje. Z zainteresowaniem będę śledzić dalszy rozwój tej inicjatywy.

Pewną pomocą przy pisaniu bloga może być poradnik „Nie bój się bloga. Jak wykorzystać blog w edukacji”, na który natrafiłem w sieci, gdzie jest on ogólnie dostępny na zasadach open access. Autorami jest zespół złożony z 13 osób. Redakcję merytoryczną sprawowali Grzegorz Stunża i Piotr Peszko. Mimo iż publikacja jest kierowana do nauczycieli i uczniów, z powodzeniem mogą z niej korzystać także studenci czy doktoranci. Książka składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy dotyczy podstaw blogowania. Na uwagę zasługuje szczegółowe omówienie rodzajów blogów. Są to:

  • Tradycyjny,
  • Wideoblog,
  • Fotoblog,
  • Audioblog,
  • Linklog,
  • Mikroblog.

Drugi rozdział poświęcony jest komunikacji za pomocą bloga. Znajdują się tu takie informacje, jak umiejętność oceny i przekształcenia informacji zwrotnej, oraz promocja bloga. Trzeci rozdział pokazuje nauczycielom, jakich metod użyć w czasie lekcji o wykorzystaniu bloga w praktyce. W czwartym przedstawiono konkretne rozwiązania, także przydatne w nauczaniu historii. Rozdział piąty zamyka tę ciekawą propozycję edukacyjną, a jest poświęcony nowej kulturze i wyzwaniom przyszłości. Autorzy kreślą też uwagi o modelach autorstwa oraz przybliżają problem świadomej współpracy na blogu.

Należy się zgodzić z redaktorami publikacji, którzy we wstępie napisali: „(…) blog można założyć bardzo łatwo i wykorzystać go jako istotną platformę zarówno w komunikacji rówieśniczej, jak i kontaktach nauczycieli z uczniami i rodzicami. Nie bójmy się budować informacyjnych przestrzeni interakcji, bo korzystanie z narzędzi dostępnych od lat, ale wciąż usprawnianych, daje szansę na uzupełnianie szkolnej edukacji. Szansę na poszukiwania, spotkania z innymi i rozwijanie zainteresowań“.

Zob. Nie bój się bloga. Jak wykorzystywać blog w edukacji, pod red. Grzegorza Stunży i Piotra Peszki, Gdańsk 2013.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt