Będąc młodym blogerem…

B

Czasami dobrze jest wyjrzeć ponad płot swego ogródka. Punktem wyjścia moich dzisiejszych uwag był bardzo ciekawy artykuł we „Frankturter Allgmeine Zeitung” o dygitalizacji niemieckiej szkoły. Autorka tekstu stwierdziła, że tablety w niemieckiej szkole są jeszcze rzadkością. Pojawia się jednak coraz więcej szkół, które korzystają z nich, całkowicie zastępując tradycyjną tablicę, zeszyty szkolne, książki. Jak wygląda ten problem w polskich szkołach? Na ile są one przygotowane do tego rodzaju wyzwań? Wkrótce do szkół wejdzie e-podręcznik. Będzie to oznaczać ogromną rewolucję w naszym szkolnictwie. Jeden z kolegów, z którym o tym rozmawiałem, zwrócił mi uwagę na dostępny w sieci wywiad z Krzysztofem Wojewodzicem na temat jego pracy w tym projekcie (był koordynatorem jednej z części). Natrafiłem także na podręcznik dla uczniów i nauczycieli uczący blogowania. Tej publikacji będę chciał poświęcić poniżej nieco więcej miejsca.

Źródło: historia.org.pl

Być może moje poszukiwania w internecie blogów moich koleżanek i kolegów graniczą już z obsesją. Zdania wyrażonego wcześniej, że unikamy nadal tego medium społecznościowego, nie zmieniam. Pojawiło się jednak małe światełko w tunelu. Portal historia.org.pl uruchomił program tworzenia blogów dla historyków. Można skorzystać z narzędzi udostępnionych przez portal i utworzyć własny blog. W zakładce „blogi“ można znaleźć już pierwsze propozycje. Z zainteresowaniem będę śledzić dalszy rozwój tej inicjatywy.

Pewną pomocą przy pisaniu bloga może być poradnik „Nie bój się bloga. Jak wykorzystać blog w edukacji”, na który natrafiłem w sieci, gdzie jest on ogólnie dostępny na zasadach open access. Autorami jest zespół złożony z 13 osób. Redakcję merytoryczną sprawowali Grzegorz Stunża i Piotr Peszko. Mimo iż publikacja jest kierowana do nauczycieli i uczniów, z powodzeniem mogą z niej korzystać także studenci czy doktoranci. Książka składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy dotyczy podstaw blogowania. Na uwagę zasługuje szczegółowe omówienie rodzajów blogów. Są to:

  • Tradycyjny,
  • Wideoblog,
  • Fotoblog,
  • Audioblog,
  • Linklog,
  • Mikroblog.

Drugi rozdział poświęcony jest komunikacji za pomocą bloga. Znajdują się tu takie informacje, jak umiejętność oceny i przekształcenia informacji zwrotnej, oraz promocja bloga. Trzeci rozdział pokazuje nauczycielom, jakich metod użyć w czasie lekcji o wykorzystaniu bloga w praktyce. W czwartym przedstawiono konkretne rozwiązania, także przydatne w nauczaniu historii. Rozdział piąty zamyka tę ciekawą propozycję edukacyjną, a jest poświęcony nowej kulturze i wyzwaniom przyszłości. Autorzy kreślą też uwagi o modelach autorstwa oraz przybliżają problem świadomej współpracy na blogu.

Należy się zgodzić z redaktorami publikacji, którzy we wstępie napisali: „(…) blog można założyć bardzo łatwo i wykorzystać go jako istotną platformę zarówno w komunikacji rówieśniczej, jak i kontaktach nauczycieli z uczniami i rodzicami. Nie bójmy się budować informacyjnych przestrzeni interakcji, bo korzystanie z narzędzi dostępnych od lat, ale wciąż usprawnianych, daje szansę na uzupełnianie szkolnej edukacji. Szansę na poszukiwania, spotkania z innymi i rozwijanie zainteresowań“.

Zob. Nie bój się bloga. Jak wykorzystywać blog w edukacji, pod red. Grzegorza Stunży i Piotra Peszki, Gdańsk 2013.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »