Pismo do premier, odpowiada referent

P

Poniżej zamieszczam tłumaczenie i oryginał odpowiedzi na mój/nasz list-petycję do premier Landu Nadrenia-Palatynat w sprawie Niemieckiego Instytutu Polskiego (dalej DPI) w Darmstadt, którą otrzymałem dzisiaj. Przypomnę, że kilka tygodni temu ponad 300 osób z całej Polski złożyło swój podpis pod tym dokumentem, krytykującym decyzję rządu Nadrenii-Palatynatu o rezygnacji z dalszego współfinansowania tej zasłużonej placówki. O zatroskaniu dalszymi jej losami świadczyły Państwa liczne wpisy. Dzisiaj dyrektor DPI, prof. Dieter Bingen przekazał premier landu Nadrenia-Palatynat kolejną petycję wraz z podpisami, które zebrano w ostatnich tygodniach w Niemczech. Jest ich aż 4350 osób. Ponadto 1000 osób napisało komentarz.

Odpowiedź na naszą petycję wpłynęła dzisiaj. Na nasz list-apel nie odpowiedziała premier lub minister odpowiedzialny za sprawy kultury, czy finansów , a jedynie referent ds. projektów partnerskich. Z listu dowiadujemy się, jak ważne są dla władz Nadrenii-Palatynatu relacje z Polską, nie na tyle jednak, można złośliwie dodać, by zostało to osobiście wyartykuowane przez osobę stojącą na czele rządu tegoż landu… Zachęcam czytelników blogu do lektury i ewentualnej dyskusji– Tłumaczenie – 


Wsparcie Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt


Szanowny Panie Profesorze Ruchniewicz,


Pani Premier Malu Dreyer zapoznała się z Pańskim pismem i zleciła mi odpisanie Panu.


Pańska prośba jest zrozumiała. Jednak również z naszej strony prosimy o wyrozumiałość dla postanowienia Rady Ministrów o wstrzymaniu dodatkowego wsparcia dla Niemieckiego Instytutu Polskiego (DPI), które ma nastąpić za dwa lata. Decyzja ta nie była dla Rady Ministrów łatwa. 


Jak Pan wie, land Nadrenia-Palatynat był współzałożycielem DPI w roku 1980 i odtąd wspierał go w szczególny sposób. Z finansowego punktu widzenia do dziś podliczona suma wynosi kilka milionów euro. Pani Premier wraz z rządem landu Nadrenii-Palatynatu zdaje sobie sprawę z doskonałej pracy, jaką wykonuje DPI w Darmstad jako centrum badań naukowych, informacji, wydarzeń kulturalnych. Wybitne zasługi Instytutu w relacjach polsko-niemieckich nie podlegają wątpliwości.


Ze względu na prawnokonstytucyjnie ustanowiony „hamulec zadłużenia” Rada Ministrów uznała w planach budżetowych landu Nadrenii-Palatynatu od 2015 r. za konieczne zrezygnowanie z nadzwyczajnego finansowania. Oszczędności powstałe w wyniku konsolidacji budżetowej nie będą dotyczyć wyłącznie DPI, ale również licznych innych instytucji. Z powodu koniecznych planów oszczędnościowych nie pozostaje landowi Nadrenii-Palatynatu niestety żaden inny wybór.


Rząd landu chcąc uzyskać jasny obraz sytuacji finansowej, skontrolował przede wszystkim wydatki, takie jak dotacje i wsparcie finansowe instytucji, na które Nadrenia-Palatynat już w inny świadczy sposób. Budżet DPI jest w znacznej części finansowany poprzez Konferencję Ministrów Kultury i Oświaty Krajów Związkowych. W tym roku finansowanie wynosi ponad 240 tys. euro. Nadrenia-Palatynat ma i będzie miała rokrocznie wkład w to finansowanie, niezależnie od nadzwyczajnego finansowania. Nadrenia-Palatynat będzie zatem nadal jednym z niemieckich landów, które udzielają finansowania podobnym instytucjom. Poza tym DPI od lat wspomaga również Ministerstwo Spraw Zagranicznych kwotą wynoszącą ponad 180 tys. euro.


Konsolidacja budżetu landu Nadrenia-Palatynat wymaga podjęcia wszelkich niezbędnych działań. Rząd landu zwraca uwagę na fakt, że siedziba renomowanego DPI, a tym samym główne miejsce zintensyfikowanych działań instytutu ze względu na charakter jego zadań, chociaż mają one ponadregionalne i międzynarodowe znaczenie, nie znajduje się w Nadrenii-Palatynacie. W wyznaczaniu priorytetów budżetowych musi być to wzięte pod uwagę. 


Nadrenia-Palatynat przypisuje relacjom z Polską nadal bardzo wysokie znaczenie: właśnie przed paroma tygodniami nasz region partnerski Opole otrzymał biuro w Moguncji. Z tym województwem Nadrenia-Palatynat utrzymuje szczególnie bliskie kontakty. Ponadto, od 10 lat Nadrenia-Palatynat i Opole współpracują z Burgundią i Środkowymi Czechami w sieci czwórki partnerów regionalnych przy rozmaitych projektach. Za przykład podam otwarcie wspólnego kierunku studiów europejskich przy uniwersytetach Moguncja-Dijon-Opole, które miało miejsce w Opolu dnia 2 października 2013 r. To pierwszy tego typu trójnarodowy kierunek studiów w Niemczech.


Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że DPI od 2015 r. będzie stał przed wielkim finansowym wyzwaniem. Mając na uwadze wieloletnie i znaczne zaangażowanie Nadrenii-Palatynatu i doceniając wielkie zasługi DPI pani premier poprosiła panią minister Doris Ahnen o bliską i konstruktywną asystę w dalszych działaniach. 


Z serdecznymi pozdrowieniami


Z upoważnienia


Oliver Stumpf


Referent ds międzynarodowego partnerstwa


– Oryginał – 


\"\"

\"\"

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt