Konkretne działania?

K

W Niemczech nie gasną dyskusje nad dalszymi losami prestiżowego Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. Ukazują się kolejne teksty w prasie. W tej debacie biorą aktywny udział politycy i zwykli obywatele. Jednak potrzebne są konkretne działania, a tych – przynajmniej takie można odnieść wrażenie – brak.

Przypomnę. Kilka dni temu prof. Dieter Bingen, dyrektor Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt przekazał petycję premier landu Nadrenia-Palatynat, gdzie apelował o ponowne rozważenie planowanych cięć budżetowaych w stosunku do jego Instytutu. Land ten – podobnie jak inne niemieckie instytucje – od ponad 30 lat wspierał Instytut znaczącą kwotą (co stanowiło 1/4 budżetu placówki). Do petycji prof. Bingen dołączył ponad 1000 komentarzy, jakie napisano w odpowiedzi na apel darmstadzkiego dyrektora. Wyrażano w nich nie tylko podziw dla osiągnięć instytutu, lecz duże zaniepokojenie jego przyszłością. 


\"\"

Foto i źródło: Barbara Coellen, Kłopoty finansowe ważnej instytucji związanej z Polską w RFN. Petycje i protesty, \”Deutsche Welle\” z 5.10.2013. 


Przed kilkoma tygodniami przesłałem premier landu polski apel w tej sprawie, który podpisali animatorzy relacji polsko-niemieckich, ale także osoby żywo zainteresowane stanem naszych bilateralnych relacji. Odpowiedź na ten apel pośledniej rangi urzędnika mocno rozczarowywała


\"\"

Foto i źródło: Róża Romaniec, Krzyż zasługi dla dyrektora DPI. Na otarcie łez?, \”Deutsche Welle\” z 5.10.2013.


Wczoraj na portalu polskojęzycznego serwisu informacyjnego Deutsche Welle zamieszczono dwa ciekawe artykuły (zob. linki poniżej), które rekapitulują dotychczasowe starania. Pokazują one także, że sprawa finansowania, a tym samym dalszych losów Instytutu jest poważnym problemem, który wymaga znacznej aktywności i zdecydowanych kroków, które nie mogą polegać tylko na domaganiu się cięć i oszczędności, nie zważając na ich skutki.


Zob. 


Barbara Coellen, Kłopoty finansowe ważnej instytucji związanej z Polską w RFN. Petycje i protesty, \”Deutsche Welle\” z 5.10.2013.

Róża Romaniec, Krzyż zasługi dla dyrektora DPI. Na otarcie łez?, \”Deutsche Welle\” z 5.10.2013.O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt