Internetowe peregrynacje (13)

I

Nic nie wskazuje na to, że powrót do tradycyjnych zajęć stanie się faktem. Coraz więcej głosów przekonuje, że jest sprawą czasu przejście na tryb zdalny. Jet to więc dobry czas, by wznowić krótkie wpisy o przydatnych cyfrowych narzędziach, programach, repozytoriach. BBC udostępniło nieodpłatnie bazę dźwięków, które z powodzeniem możemy wykorzystać w praktyce uniwersyteckiej.

Zdalne zajęcia

Nie będę się rozpisywać o zajęciach zdalnych. Powoli stają się faktem. Czy potrafimy zmienić nasze przyzwyczajenia? Napisałem to już w innym miejscu. Traktuję różne typy zajęć (stacjonarne, hybrydowe czy zdalne) na równi.

Mogą (powinny) funkcjonować obok siebie (tym samym narzekanie, że kontakt osobisty jest ważniejszy itd., nie ma większego sensu).

Nie przeczę, to także jest ważne. Jednak w obecnej sytuacji musi on ustąpić miejsca innym formom komunikacji. Czy wypracowaliśmy różne metody kształcenia? Jeszcze nie trafiłem na taki podręcznik, może najwyższy czas, by taki stworzyć?

BBC i baza dźwięków

Jednym z zadań w tym semestrze, które powierzyłem studentom, jest opracowanie prezentacji na jeden z wybranych tematów i opatrzenie jej słownym komentarzem (prezentację najlepiej udostępnić w formacie .pdf i dołączyć do niej plik audio).

By osoba przeglądając prezentację i słuchając komentarza mogła w odpowiednim momencie przesuwać przezrocze, warto do pliku audio wstawić krótki dzwiękowy przerywnik. Można go samemu nagrać.

Skorzystać też można z bogatej bazy radiowej BBC. Jest ona teraz dostępna bezpłatnie (należy wcześniej przeczytać warunki licencyjne). Można mieć nadzieję, że spotka się ona z zainteresowaniem, a przygotowywane komentarze będę posiadać dobrej jakości znaczniki.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »