Dwaj historycy, jeden mikrofon. Zapowiedź

D

Przejście na home office, wymuszone pandemią wirusa covid-19, skłoniło mnie i prof. Przemysława Wiszewskiego do realizacji różnych zamierzeń, które wcześniej przegrywały z innymi, bardziej naglącymi zadaniami.

Wyzwania home office

Nie oznacza to, że nie inicjowaliśmy różnych działań naukowych czy popularyzatorskich. Robiliśmy na tych polach całkiem sporo.

Zaczęliśmy jednak w pewnym momencie zastanawiać się, czy obrane sposoby i drogi docierania do potencjalnych odbiorców nie wymagają zmiany, odświeżenia.

Podcast

Postanowiliśmy więc spróbować sił z podcastem. Jesteśmy historykami zawodowymi, pracownikami IH UWr, reprezentujemy różne epoki, warsztaty, poniekąd również tradycje. Nasze pisarstwo także bardzo się różni.

Ponieważ zdalne funkcjonowanie uczelni wymusiło szybkie podnoszenie kompetencji cyfrowych, jak i poszerzenia zaplecza technicznego, bez większych problemów stworzyliśmy sobie małe studio nagrań, wzbogacone o programy do obróbki materiału dźwiękowego.

Praca z dźwiękiem to jednak dla nas całkowicie nowe doświadczenie. Potknięcia czy wpadki (oby niewielkie) wpisujemy więc w rozwój naszego podcastu.

Współpraca ze słuchaczami

Podczas cyklicznych audycji zamierzamy podejmować różne tematy historyczne. Czy uda nam się regularnie nagrywać rozmowy, zależy trochę także od reakcji słuchaczy. Jeśli uznają, że podejmowane przez nas tematy, forma ich prezencji, żywa, dynamiczna i z uwzględnieniem wrażliwości każdego z nas (i oczywiście słuchaczy) sprawdzają się, chętniej będziemy pracować nad kolejnymi odsłonami.

Liczymy też nie tylko na szczerą, choć wyrozumiałą krytykę, ale i na podsuwanie tematów, ważnych dla naszych słuchaczy.

Obecność w mediach społecznościowych

Każdy z nas poza badaniami i publikacjami naukowymi prowadzi bloga. Jesteśmy dość aktywni w sieci. Poniżej zamieszczamy linki do naszych stron internetowych i mediów społecznościowych.

Prosimy o zostawianie komentarzy, proponowanie tematów, dzielenia się wszelkimi uwagami.

Dwóch historyków, jeden mikrofon i… wielość tematów. Chcemy pokazać, że historia ma różne oblicza, jest materią żywą, a sposoby jej eksplorowania i prezentowania tworzą barwną panoramę. Prawdziwemu historykowi bliżej jest chyba do znaków zapytania niż przysłowiowych kropek na i.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnych odcinków. Postaramy się je zamieszczać w poniedziałek o godz. 8.00.

Krzysztof Ruchniewicz

Blogihistoria
Facebook
Instagram
Twitter
YouTube

Przemysław Wiszewski

Blog
Facebook
Instagram
Twitter
YuoTube

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »