Ponad rok temu pisałem o filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Miłoszycach. Jeszcze nie udało mi się przygotować propozycji ścieżki dydaktycznej. A może taka już istnieje? Dzisiaj jednak uzupełniłem symboliczną mapę pamięci tego obozu o pomnik, który od kilku lat stoi na terenie byłych zakładów F. Kruppa. Znajduje się nieco na uboczu, tuż obok kamiennego krzyża upamiętniającego NSZZ „Solidarność”.
Pomnik znajduje się w części przemysłowej Jelcza-Laskowic. Poświęcono go więźniom zatrudnionym w czasie II wojny światowej, m.in. w zakładach F. Kruppa Berthawerk AG. Monument jest dziełem trojga artystów: Emili Rodzińskiej, Zbigniewa Frączkiewicza i Bolesława Telipa. Odsłonięto go 30 sierpnia 2013 r.
Od 1977 r. w tym miejscu znajdował się pamiątkowy kamień. Nowy pomnik jest żelazną czworoboczną konstrukcją o metrowej wysokości. Na przedniej ścianie pokrytego rdzą monumentu umieszczono prostą dedykację: Więźniom Gross Rosen.
Część pomnika unosi się w górę, ukazując ukryte pod nią szeregi głów. Wyczerpane twarze, pozbawione indywidualnych rysów symbolicznie przywołują nie tylko ofiary jelczańskiej filii KL Gross Rosen, ale także miliony niewolników XX w., więźniów wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Jeśli spojrzy się na nie z określonego miejsca, ma się wrażenie przerażającej ludzkiej piramidy.
Panie Krzysztofie, autorem pomnika jestem ja , Zbigniew Frączkiewicz. Kilka lat temu zgodziłem się na umieszczenie krzyża Solidarnościowego, który pozostał w miejscu po czasie SOLIDARNOŚCI , przy biurowcu, który rozebrano… Koleżanka Architektka , z Wrocławia, nawiązała ze mną kontakt i wspólnie adoptowaliśmy element krzyża do fatalnej (skandalicznej )sytuacji otoczenia pomnika. Muzeum w GROSS ROSEN. koło Wałbrzycha , zupełnie ignoruje moje próby uświadomienia im , że pomniki , w JELCZU i Chocianowie, to elementy systemu znaków rzeźbiarskich 100 FILII obozu usytuowanych na Dolnym Śląsku.
Ostatnio , Muzeum Miedzi w Legnicy, na mojej indywidualnej wystawie, prezentowało część tych unikalnych projektów, chwalonych przez największe autorytety w sztuce polskiej (Władysław Hasior).
Dlaczego tak rozpaczliwie zaniedbany?
TO PRAWDA!!! jako autor, CIERPIĘ … http://www.zbignief.pl