Obecność historii w przestrzeni miejskiej

O

W tym semestrze prowadziłem zajęcia z wizualizacji historii w przestrzeni miejskiej. To nowe zajęcia na kierunku historia w przestrzeni publicznej (public history) prowadzonym w Instytucie Historycznym UWr. Studenci przygotowali ciekawe prezentacje, o jednej z nich będę chciał napisać kilka zdań. Pretekstem jest seria zdjeć, które zrobiłem w drodze powrotnej z Berlina do Wrocławia. Na betonowym murze przy wyjeździe z Lubina krajową 3 umieszczono kilka graffiti, które odnoszą się do najnowszej historii Polski i miasta.

2016-06-26_lubin (5 von 4)

Utworzenie nowego kierunku w Instytucie Historycznym historia w przestrzeni publicznej (public history) jest inicjatywą na czasie. Podobne kierunki istnieją już na świecie od dawna, przede wszystkim w USA. W Europie zaczęto tworzyć ten kierunek stosunkowo późno. Nasz Instytut jest pierwszą placówką w Polsce, które proponuje takie studia. PH zajmuje się wszelkimi przejawami funkcjonowania historii poza edukacją formalną i nauką. Jest to kierunek interdyscyplinarny. Łączy historię i badania historyczne z takimi dyscyplinami, jak psychologia (kwestie pamięci), pedagogika (popularyzacja), medioznawstwo, sztuka współczesna oraz z praktycznymi umiejętnościami z zakresu edytorstwa, technologii informacyjnej, retoryki i in.

2016-06-26_lubin_2 (5 von 5)

W tym semestrze miałem zajęcia z wizualizacji historii w przestrzeni miejskiej. Pracowałem z bardzo aktywną grupą studentów. Powstały ciekawe prace końcowe (studenci przedstawiali je w formie prezentacji multimedialnej). Jeden z tematów dotyczył murali o tematyce historycznej. Autorka zaproponowała ciekawą typologię. Były w śród nich m.in. murale przypominające komiksy.

2016-06-26_lubin_2 (2 von 5)

Wróciłem myślami do tej prezentacji w czasie jazdy krajową 3 przez Lubin. U wylotu z miasta po prawej stronie minąłem toporne ogrodzenie, na którym umieszczono sceny z historii Polski i miasta. Są one bardzo dosłowne i sugestywne, opatrzone krótkimi podpisami-hasłami, których treść to impuls do niejednej dyskusji. Postanowiłem zatrzymać się i zrobić kilka zdjęć. Część z nich prezentuję w tym wpisie, pozostałe umieściłem na flicr. Już po zakończeniu zajęć trafiłem na publikację Sebastiana Frąckiewicza pt. Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce. Książkę odłożyłem do przeczytania na wakacjach.

Więcej informacji o kierunku Historia w przestrzeni publicznej (Public History) w IH UWr można znaleźć na facebook’u.

Zob. także:

Joanna Wojdon, Public history, czyli historia w przestrzeni publicznej, „Klio. Czasopismo poświęcone dziejom Polski i powszechnym”, t. 34 (3)/2015, s. 25–41.

Aleksandra Lipczak, Sebastian Frąckiewicz, „Żeby było ładnie“, „culture.pl“, 20.08.2015

 

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt