W tym semestrze prowadziłem zajęcia z wizualizacji historii w przestrzeni miejskiej. To nowe zajęcia na kierunku historia w przestrzeni publicznej (public history) prowadzonym w Instytucie Historycznym UWr. Studenci przygotowali ciekawe prezentacje, o jednej z nich będę chciał napisać kilka zdań. Pretekstem jest seria zdjeć, które zrobiłem w drodze powrotnej z Berlina do Wrocławia. Na betonowym murze przy wyjeździe z Lubina krajową 3 umieszczono kilka graffiti, które odnoszą się do najnowszej historii Polski i miasta.
Utworzenie nowego kierunku w Instytucie Historycznym historia w przestrzeni publicznej (public history) jest inicjatywą na czasie. Podobne kierunki istnieją już na świecie od dawna, przede wszystkim w USA. W Europie zaczęto tworzyć ten kierunek stosunkowo późno. Nasz Instytut jest pierwszą placówką w Polsce, które proponuje takie studia. PH zajmuje się wszelkimi przejawami funkcjonowania historii poza edukacją formalną i nauką. Jest to kierunek interdyscyplinarny. Łączy historię i badania historyczne z takimi dyscyplinami, jak psychologia (kwestie pamięci), pedagogika (popularyzacja), medioznawstwo, sztuka współczesna oraz z praktycznymi umiejętnościami z zakresu edytorstwa, technologii informacyjnej, retoryki i in.
W tym semestrze miałem zajęcia z wizualizacji historii w przestrzeni miejskiej. Pracowałem z bardzo aktywną grupą studentów. Powstały ciekawe prace końcowe (studenci przedstawiali je w formie prezentacji multimedialnej). Jeden z tematów dotyczył murali o tematyce historycznej. Autorka zaproponowała ciekawą typologię. Były w śród nich m.in. murale przypominające komiksy.
Wróciłem myślami do tej prezentacji w czasie jazdy krajową 3 przez Lubin. U wylotu z miasta po prawej stronie minąłem toporne ogrodzenie, na którym umieszczono sceny z historii Polski i miasta. Są one bardzo dosłowne i sugestywne, opatrzone krótkimi podpisami-hasłami, których treść to impuls do niejednej dyskusji. Postanowiłem zatrzymać się i zrobić kilka zdjęć. Część z nich prezentuję w tym wpisie, pozostałe umieściłem na flicr. Już po zakończeniu zajęć trafiłem na publikację Sebastiana Frąckiewicza pt. Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce. Książkę odłożyłem do przeczytania na wakacjach.
Więcej informacji o kierunku Historia w przestrzeni publicznej (Public History) w IH UWr można znaleźć na facebook’u.
Zob. także:
Joanna Wojdon, Public history, czyli historia w przestrzeni publicznej, „Klio. Czasopismo poświęcone dziejom Polski i powszechnym”, t. 34 (3)/2015, s. 25–41.
Aleksandra Lipczak, Sebastian Frąckiewicz, „Żeby było ładnie“, „culture.pl“, 20.08.2015