Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

M

Osoby pasjonujące się fotografią, zwykle interesują się nie tylko informacjami o technicznej stronie wykonywania zdjęć. Oglądając prace innych fotografów, szukają inspiracji, podglądając ujęcia i techniki, zastanawiają się nad osobistą optyką wybitnych twórców, jak i swoją własną. Można to czynić na różne sposoby. Wystarczy odtworzyć w internecie stronę z nazwiskiem znanego fotografa, sięgnąć po jedną z licznych publikacji na temat dziejów fotografii, czy zwiedzić któreś z muzeów historii fotografii. Jeśli tylko takowe jest w mieście, które odwiedzam, zawsze staram się do niego dotrzeć. Daje to możliwość spojrzenia na fotografie w szerszym kulturowym kontekście. Kartonik z obrazkiem nie jawi się jedynie jako banalny w naszych czasach przedmiot codziennego użytku, lecz zapis kultury, odbicie jej zaawansowania. Z takim nastawieniem przekroczyłem próg fotomontaże białostockiego fotografa, Piotra Sawickiego: „Teatr czasu“.

2016-04-27_muzeum (1 von 1)-6

fotomontaże białostockiego fotografa, Piotra Sawickiego: „Teatr czasu“. Wprawdzie budynek składa się z kilku kondygnacji, ale dla zwiedzających przeznaczono tylko pierwsze piętro. Niewielkie pomieszczenia wystawiennicze są połączone długim korytarzem. W Muzeum chciałem zobaczyć wystawę poświęconą dziejom fotografii. Niestety, istniejąca od kilku lat stała wystawa na ten temat nie jest już eksponowana, nowa – jak informuje strona internetowa – będzie dopiero dostępna pod koniec tego roku. Obecnie można zwiedzić jedynie dwie ekspozycje czasowe. Pierwsza to fotomontaże białostockiego fotografa, Piotra Sawickiego: „Teatr czasu“, a druga to fotomontaże białostockiego fotografa, Piotra Sawickiego: „Teatr czasu“. Tej drugiej wystawie poświęciłem więcej uwagi.

2016-04-27_muzeum (1 von 1)-3

Prace Sawickiego eksponowane są w kilku salach. Artysta w sposób umiejętny połączył stare z nowym, historia przeplata się z teraźniejszością, miasto z pejzażem. W ten sposób autorowi udało się stworzyć tytułowy „Teatr czasu“, w którym wyszperane z prywatnego archiwum pamięci artefakty Sawicki połączył ze zdarzeniami współczesnymi. Niestety, katalog z pracami artysty nie był jeszcze dostępny (ma się pojawić na początku maja). Z pewnością warto go mieć w swoich zbiorach. Zestawienie motywów z przeszłości i teraźniejszości może zaskakiwać, znane – nieraz ikoniczne – obrazy z historii połączone z trywialnymi elementami jawią się w całkiem innym świetle.

2016-04-27_muzeum (1 von 1)-4

W muzeum mieści się także mała księgarnia, gdzie można kupić publikacje własne placówki i inne książki o fotografii. Na uwagę zasługuje strona internetowa. Pokazuje różne inicjatywy Muzeum, znaleźć można tam także wykaz publikacji. Warto przejrzeć udostępnione online archiwalne zbiory fotograficzne, które przechowywane są w Muzeum.

2016-04-27_muzeum (1 von 1)-5

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt