Internetowe peregrynacje (7)

I

Coraz więcej bibliotek, archiwów, wydawnictw na świecie udostępnia zbiory na zasadach Open Access na czas trwania pandemii. Jest to ważny gest solidarności i ogromna pomoc. Z drugiej strony pokazuje stopień zaawansowania tych instytucji w udostępnieniu wersji elektronicznych. O ile problem wypożyczenia, zdalnego poszukiwanych materiałów nie stanowi dzisiaj większego problemu, o tyle odbywanie posiedzeń z udziałem wielu koleżanek i kolegów oraz głosowania nadal są wyzwaniem. Pisał o tym ostatnio trafnie dziekan WNHiP. Być może wkrótce i ten problem zostanie pokonany.

Archiwalia

Tłumaczenie wystąpienia Angeli Merkel w sprawie epidemii, „Epidemia uświadamia, jacy jesteśmy bezbronni”, Gazeta Wyborcza, 21.03.2020.

Publikacje

Jednym przykładów udostępnienia na zasadach Open Access jest wydanie kwietniowe poczytnego niemieckiego miesięcznika „Merkur”. Znaleźć można tam teksty o Susan Sontag, Turyngii, czy polityce internetowej prezydenta Francji, Macrona.

Wydawnictwo Berghahn od lat wydaje ponad 30 tytułów czasopism z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Znajdują się tam m.in. czasopismo: German Politics and Society. Także te tytuły są dostępne na zasadach Oppen Access.

Blogi

Moją uwagę zwrócił blog dziekana WNHiP UWr, prof. P. Wiszewskiego. Autor zamieścił na nim wpisy poświęcone funkcjonowaniu wydziału / uczelni w czasie epidemii. Ostatnie zarządzenie ministra nauki w sprawie organizacji posiedzeń i głosowań nie jest oczywiste i wymaga wyjaśnienia.

Aplikacje

O plusach i minusach kształcenia na odległość. To temat rzeka. Wypowiada się na ten temat coraz więcej osób. Warto zwrócić uwagę na jeden z wywiadów, który przeprowadziła A. Pacułek. Jej rozmówca , prof. Jarosław Płuciennik korzysta głównie z pakietu Office, np. Teams. Aleksandra Pucułek, Wykładowca o zajęciach online: Frekwencja wyższa niż na sali wykładowej, „Gazeta Wyborcza”, 22.03.2020.

Media

Czy szkoła jest przygotowana na kształcenie na odległość? Temat ten często pojawiał się w minionym tygodniu. W czasie przeglądania zasobów internetowych na ten temat trafiłem na uwagi dr Barbary Ostrowskiej pt. Edukacja zdalna (w dobie kryzysu) – podejście racjonalne. Pod koniec artykułu można zaleźć propozycje dla nauczycieli, dyrektorów szkół czy uczniów.

Nie miałem czasu, by raz jeszcze sięgnąć do podręczników do historii na platformie e-podręczniki. Projekt powstał przed laty. Wydawało się, że wraz ze zmianami w szkolnictwie po 2015 roku umarł śmiercią naturalną. Teraz znów się pojawił. Czy są to te same podręczniki czy zmienione zgodnie z obowiązująca podstawą programową?

Bezpieczeństwo w sieci

Co można zrobić przeciwko mowie nienawiści w sieci? Kilka rad. Założyć sprawę w sądzie, zgłosić nadużycie administratorowi platformy, aktywnie wystąpić przeciwko temu zjawisku i na koniec wykazać wsparcie dla osób / instytucji, które stały się atakim hejterów, Zob. Was kann jeder Einzelne gegen Hass im Netz tun?

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »