Internetowe peregrynacje (10)

I

Imprezy związane z rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej zdominowały internet. Mimo „odmrażania” kolejnych działów życia gospodarczego, politycznego i społecznego w związku ze zmniejszeniem się zagrożenia epidemicznego (lub wzrostem zagrożenia ekonomicznego), obchody te nie mogły się odbyć w tzw. realu. Zaproponowano w to miejsce różne formaty cyfrowe. Uruchomiono portale internetowe, wyemitowano okolicznościowe programy video i audio1. Większą uwagę w ostatnim czasie zwróciłem na podcasty jako formę popularyzowania historii w sieci. Z moim wrocławskim kolegą, prof. Przemysławem Wiszewskim nagraliśmy pierwsze własne odcinki. Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły nam w tym przedsięwzięciu, służą radą i pomocą. Pozostałe tematy poniżej.

Publikacje

Od wielu lat w RFN organizowane są przez hamburską fundację Körber Stiftung konkursy o nagrodę prezydenta republiki na projekty szkolne z historii najnowszej. Od początku cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Zaproponowana metoda „forschendes Lernen” (uczenie się poprzez badanie) nie straciła nic na aktualności i atrakcyjności. 1 wrześnie rusza nowa edycja. Fundacja przygotowała cykl kursów dla nauczycieli, by lepiej przygotowywali swych uczniów do pracy. Dostępna jest także publikacja online pomocna w zaprojektowaniu badań: Arbeitsblätter zur historischen Projektarbeit. Polskim wieloletnim partnerem Körber Stiftung jest Ośrodek KARTA w Warszawie.

Blogi

Ważna placówka z Darmstadu, Deutsches Polen Institut, uruchomiła swój blog. Zaproponowano następujące kategorie: historia, kultura pamięci, polityka, społeczeństwo, kultura oraz o książkach. Zamieszczono już pierwsze wpisy poświęcone obchodom rocznicy 8/9 maja 1945 r. Na uwagę zasługuje wpis Petera Olivera Loewa pt. Tag der Befreiung oder Tag der Unterwerfung? Polen und der 8./9. Mai. Nie jest to typowy instytucjonalny blog, redakcja zaprasza zewnętrznych autorów do przesyłania tekstów.

W 2005 roku w Berlinie uroczyście odsłonięto Pomnik poświęcony ofiarom holokaustu. Wydarzenie było poprzedzone długoletnią debatą. Krótkie zestawienie najważniejszych etapów tej dyskusji można znaleźć we wpisie: Wie alles begann… Eine Bürgerinitiative aus Berlin gibt den Anstoß.

Przykład tych batalii i debat powinien inspirować inicjatorów tzw. pomnika polskiego. W kontekście rocznicy zakończenia wojny pojawiło się kilka głosów krytycznych w sprawie potrzeby upamiętniania tylko nazistowskich ofiar z Polski, choć nie wnoszą one już nowych aspektów (argumenty powtarzają się)2. Przed kilkoma dniami przedłożono główne założenia tzw. pomnika polskiego. Realizację zaproponowano na trzech płaszczyznach: symbolicznej (pomnik), wystawienniczej oraz edukacyjnej (ośrodek kształcenia). Bliższe informacje zawarto w ulotce.

Aplikacje

Przewodnik po Monachium w okresie III Rzeszy.

YouTube

Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943.

Podcasty

Od kilku tygodni kompetentnie o problemach pogranicza polsko-niemieckiego opowiada dwóch „Stttiner Kranosaurier / szczecińskich dźwigozaurów” (piękne określenie), Niemiec, Martin Hanf i Francuz, Pierre-Frederic Weber.

Stworzyli w tym celu podcast pod wdzięcznym tytułem „Stettinum. Der europäische Podcast aus Szczecin”. Rozmowę emitują co dwa tygodnie, można ją znaleźć na stronie internetowej i w portalach przeznaczonych do słuchania podcastów (Apple Podcasts czy Spotify).

Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych pogranicznem polsko-niemieckim, jak i … uczących się języka niemieckiego (podcast jest wprawdzie po niemiecku, zdarzają się także odcinki po polsku). W najnowszym odcinku „dźwigozaurowie” zabierają nas na spacer po mieście. Pretekstem są losy szczecińskiego przedsiębiorcy i mecenasa, Johannesa Quistorpa.

Przypisy:

  1. Zob. zestawienie imprez zorganizowanych w Niemczech przygotowane przez Emilie Mansfeld, https://www.deutsches-polen-institut.de/blog/8-mai-1945-in-deutschland-was-ist-geplant/ ↩︎
  2. Zob. Stefan Reinecke, Opfer, Täter, Denkmäler. In Osteuropa wird die Erinnerungspolitik nationaler. In Berlin streitet man, wie man an den Vernichtungskrieg im Osten erinnern soll, „Der Tagesspiegel”, 5.05.2020; tenże, „Das Leid der Polen ist unbekannt“. SPD-Politiker Markus Meckel plädiert für ein Polen-Denkmal in Berlin. Es soll nicht an NS-Opfer erinnern, sondern an Polens Bande zu Deutschland, „Der Tagesspiegel”, 6.05.2020; Anna Widzyk, TAZ: Polityczna blokada w sprawie pomnika polskich ofiar wojny w Berlinie, „Deutsche Welle”, 6.05.2020; „Ein riesiger blinder Fleck im historischen Gedächtnis Deutschlands“. Andrij Melnyk im Gespräch mit Jörg Münchenberg, „Deutschlandfunk”, 10.05.2020; Piotr Jędroszczyk, Berlin: Nie wiadomo, czy pomnik upamiętniający ofiary niemieckiej okupacji w Polsce powstanie, „Rzeczpospolita”, 10.05.2020;↩︎

 

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Świetny i ponadto rzeczowo, podług kategorii, sporządzony zestaw medialnych przedsięwzięć w zakresie upamiętnienia, kultury pamięci i polityki historycznej wobec rocznicy zakończenia II wojny światowej. Doskonały punt wyjścia dla dziennikarzy i publicystów parających się problematyką II wojny i stosunkami polsko-niemieckimi.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »