Wizytówka Polaków w Niemczech

W

Koniunktura na historię w internecie trwa w najlepsze. W ostatnich tygodniach pojawiło się kilka ciekawych stron internetowych, które popularyzują osoby lub historyczne wydarzenia. Dzisiaj w Bochum uruchomiono nową stronę, poświęconą Polakom w Niemczech.  Jej organizator, Centrum Dokumentacji Historia i Kultura Polaków w Niemczech, postawił sobie  ambitne zadanie stworzenia rozbudowanego portalu historycznego. Ma się składać z kilka modułów, m.in. Atlas Miejsc Pamięci,  Encyclopaedia Polonica i inne. A w nich opracowania, dokumenty, fotografie, relacje świadków, filmy… Pierwsze opracowania w Atlasie Miejsc Pamięci są już dostępne, pełnią rolę zwiastnów dalszych treści. Niewątpliwie będzie to ważny instrument popularyzacji wiedzy o Polakach w Niemczech.

Foto: strona internetowa: Porta Polonica.

Jednym z efektów rozmów polsko-niemieckich przy tzw. „okrągłym stole“ w 2011 r. było powołanie Centrum Dokumentacji Historia i Kultura Polaków w Niemczech. Nowa placówka została otwarta w czerwcu 2013 r. Jej dyrektorem jest historyk sztuki, dr Jacek Barski. Dzisiaj można było zobaczyć pierwsze efekty pracy kierowanego przez niego zespołu. Jednym z projektów Centrum jest stworzenie Multimedialnej Mapy Miejsc Pamięci. Stanowi ona część dużego projektu realizowanego w sieci internetowej: Porta Polonica.

Na mapie Niemiec z podziałem na różne okresy historyczne umieszczono miejsca pamięci, które – za francuskim historykiem i kulturoznawcą, Pierre’m Nora, rozumie się „nie tylko rzeczywiste i geograficzne miejsca“, lecz także „fikcyjne miejsca, postacie, biografie, wydarzenia, legendy, mity, literatura, dzieła sztuki, utwory muzyczne oraz wszelkie inne wytwory ludzkiego ducha trwale wpisane w pamięć zbiorową“.  Choć nazywa się je miejscami pamięci, obecnie często są tak naprawdę miejscami niepamięci – zapomniane, wyparte, czekają na wydobycie z cienia i przypomnienie

Foto: Atlas Miejsc Pamięci.

Tylko pobieżny rzut oka na udostępnione pierwsze opracowania pokazuje, że efektem projektu będzie stworzenie mozaiki historii i kultury Polaków w Niemczech. Każdy z tekstów składa się z kilku części. Znajdziemy tam krótki wstęp, rozwinięcie tematu. Do opracowań dołączone są ilustracje. W przyszłości dojdą jeszcze inne materiały, jak pliki  audio czy wizualne. Teksty opatrzone są także odsyłaczami do haseł o zbliżonej tematyce.  Ich autorami są znani badacze polscy i niemieccy. Organizatorzy strony zapewniają, że mapa będzie stale uzupełniana. 

Foto: Jedna z zakładek strony internetowej Porta Polonica: Witryna.

Strona od początku istnienia jest dostępna w trzech językach: po polsku, niemiecku i angielsku. „Naszym celem – mówił na uroczystości uruchomienia strony, dyrektor Centrum, dr Jacek Barski – jest  zaprezentować najbardziej znaczące miejsca pamięci kultury i historii Polaków w Niemczech całemu społeczeństwu oraz zaprosić do refleksji na ten temat oraz do dalszych badań“. Za dobry start należą się gratulacje, ale też życzyć trzeba wytrwałości i determinacji w dalszych działaniach.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt