Wizytówka Polaków w Niemczech

W

Koniunktura na historię w internecie trwa w najlepsze. W ostatnich tygodniach pojawiło się kilka ciekawych stron internetowych, które popularyzują osoby lub historyczne wydarzenia. Dzisiaj w Bochum uruchomiono nową stronę, poświęconą Polakom w Niemczech.  Jej organizator, Centrum Dokumentacji Historia i Kultura Polaków w Niemczech, postawił sobie  ambitne zadanie stworzenia rozbudowanego portalu historycznego. Ma się składać z kilka modułów, m.in. Atlas Miejsc Pamięci,  Encyclopaedia Polonica i inne. A w nich opracowania, dokumenty, fotografie, relacje świadków, filmy… Pierwsze opracowania w Atlasie Miejsc Pamięci są już dostępne, pełnią rolę zwiastnów dalszych treści. Niewątpliwie będzie to ważny instrument popularyzacji wiedzy o Polakach w Niemczech.

Foto: strona internetowa: Porta Polonica.

Jednym z efektów rozmów polsko-niemieckich przy tzw. „okrągłym stole“ w 2011 r. było powołanie Centrum Dokumentacji Historia i Kultura Polaków w Niemczech. Nowa placówka została otwarta w czerwcu 2013 r. Jej dyrektorem jest historyk sztuki, dr Jacek Barski. Dzisiaj można było zobaczyć pierwsze efekty pracy kierowanego przez niego zespołu. Jednym z projektów Centrum jest stworzenie Multimedialnej Mapy Miejsc Pamięci. Stanowi ona część dużego projektu realizowanego w sieci internetowej: Porta Polonica.

Na mapie Niemiec z podziałem na różne okresy historyczne umieszczono miejsca pamięci, które – za francuskim historykiem i kulturoznawcą, Pierre’m Nora, rozumie się „nie tylko rzeczywiste i geograficzne miejsca“, lecz także „fikcyjne miejsca, postacie, biografie, wydarzenia, legendy, mity, literatura, dzieła sztuki, utwory muzyczne oraz wszelkie inne wytwory ludzkiego ducha trwale wpisane w pamięć zbiorową“.  Choć nazywa się je miejscami pamięci, obecnie często są tak naprawdę miejscami niepamięci – zapomniane, wyparte, czekają na wydobycie z cienia i przypomnienie

Foto: Atlas Miejsc Pamięci.

Tylko pobieżny rzut oka na udostępnione pierwsze opracowania pokazuje, że efektem projektu będzie stworzenie mozaiki historii i kultury Polaków w Niemczech. Każdy z tekstów składa się z kilku części. Znajdziemy tam krótki wstęp, rozwinięcie tematu. Do opracowań dołączone są ilustracje. W przyszłości dojdą jeszcze inne materiały, jak pliki  audio czy wizualne. Teksty opatrzone są także odsyłaczami do haseł o zbliżonej tematyce.  Ich autorami są znani badacze polscy i niemieccy. Organizatorzy strony zapewniają, że mapa będzie stale uzupełniana. 

Foto: Jedna z zakładek strony internetowej Porta Polonica: Witryna.

Strona od początku istnienia jest dostępna w trzech językach: po polsku, niemiecku i angielsku. „Naszym celem – mówił na uroczystości uruchomienia strony, dyrektor Centrum, dr Jacek Barski – jest  zaprezentować najbardziej znaczące miejsca pamięci kultury i historii Polaków w Niemczech całemu społeczeństwu oraz zaprosić do refleksji na ten temat oraz do dalszych badań“. Za dobry start należą się gratulacje, ale też życzyć trzeba wytrwałości i determinacji w dalszych działaniach.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »