Tzw. dekrety Göringa przestały dawno obowiązywać

T

W różnych doniesieniach medialnych pojawia się błędna informacje, że tzw. dekrety Göringa nadal obowiązują. O dekrecie pisałem już wielokrotnie. Prof. Jan Barcz zwrócił mi ostatnio uwagę na „Ustawę o zniesieniu przepisów wojennych” z 14 czerwca 1951, która postawiła kropkę nad „i”. Uchyliła ona szereg przepisów nazistowskich z mocą od 8 maja 1945 r., w tym „Rozporządzenie (nie dekret!) w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej w Rzeszy Niemieckiej” z 27 lutego 1940 r.

Niechlujstwo czy manipulacja

Wystarczy do internetu wpisać hasło „dekret Göringa”.

Nie chcę się pastwić nad autorami niemałej liczby tekstów, którzy z powagą przekonują, że dekret ów nadal obowiązuje, a nawet stanowi jedną z ważnych przeszkód w uregulowaniu obecnego statusu Polaków w Niemczech i sprawy zwrotu zajętego niegdyś majątku polskich organizacji.

Spuszczę nad tymi głosami zasłonę milczenia. Sam już nie wiem, czy to tylko niewiedza, czy świadome wprowadzenie w błąd opinii publicznej.

Ustawa z 1951 r.

O statusie przedwojennej mniejszości polskiej, jej głównej organizacji, Związku Polaków w Niemczech (ZPwN), tzw. dekrecie Göringa oraz o powojennym zabiegach ZPwN o zwrot mienia pisałem wielokrotnie. Zwracałem też uwagę na uchylenie „dekretu” przez powojenne ustawodawstwo aliantów, a także Ustawę Zasadniczą RFN z 1949 r.

Na inny dokument zwrócił mi prof. Jan Barcz, prawnik i dyplomata. W 1951 r. w RFN uchwalono „Ustawę o zniesieniu przepisów wojennych (Gesetz über Aufhebung von Kriegsvorschriften)”, która uchyliła szereg ustaw nazistowskich sprzed 8 maja 1945 r., w tym … „Rozporządzenie w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej w Rzeszy Niemieckiej” z 27 lutego 1940 r. (błędnie nazywane „dekretem Göringa”).

Sprawa tzw. dekretu Göringa

Rozporządzeniu Göringa z 1940 r. poświęciliśmy z prof. Barczem osobny wpis. Zachęcam do jego uważnej lektury. Zbieramy tam najważniejsze informacje, także zajmujemy stanowisko w sprawie roszczeń odszkodowawczych.

Nadal jednak nie posiadamy podstawowych informacji o zarządzeniach władz nazistowskich z początku września 1939 r., które były podstawą aresztowań czołowych przedstawicieli mniejszości polskiej w Rzeszy, dotąd nie ustaliliśmy skali aresztowań oraz ofiar śmiertelnych przesłuchań czy pobytu w obozach koncentracyjnych.

Są to tematy, który wymagają podjęcia pilnych badań, jak i weryfikacji starszej literatury.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »