Pożegnanie

P

Wraz z prof. Markiem Zyburą uczestniczyłem w pogrzebie wybitnego tłumacza literatury polskiej, wielkiej postaci polsko-niemieckiego dialogu, Karla Dedeciusa. Żegnała Go rodzina, przedstawiciele władz i różnych instytucji niemieckich i polskich, wielkie grono przyjaciół i znajomych. Uczniowie z łódzkiego gimnazjum Jego imienia wzięli udział w uroczystości ze sztandarem swej szkoły. Wśród mówców znaleźli się m. in. Rita Süssmuth oraz Adam Zagajewski, żegnający Zmarłego w sposób bardzo wzruszający.

2016-03-09_dedecius (2 von 8)

Karl Dedecius to wielka osobistość świata przekładu i literackiej wymiany ponad granicami języków. Przez dziesiątki lat przybliżał niemieckim czytelnikom polską poezję i prozę. Był autorem licznym esejów o kulturze i literaturze polskiej. Każdy, kto zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi, musiał zetknąć się z jego pracami i przekładami. Był to człowiek, który wręcz przeorał powojenną niemiecką świadomość o Polsce, z pomocą polskiej poezji w doskonałym tłumaczeniu uwrażliwił swych rodaków na historię i kulturę naszego kraju, nasze odczuwanie świata i rozumienie siebie. To dzięki Jego przekładom polska literatura upowszechniła się w Europie i świecie, a Jego tłumaczenia stały się dla wielu autorów biletem wstępu do szerokiego kręgu odbiorców.

2016-03-09_dedecius (5 von 8)

Przechodząc w drodze powrotnej między nagrobkami cmentarza południowego we Frankfurcie, na którym obok syna spoczął Dedecius, jak zawsze z ciekawością odczytywałem napisy na pomnikach. Wiele z nich to piękne okazy sztuki kamieniarskiej, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Na jednym z nich znalazłem napis, który wydał mi się niezwykle odpowiedni także dla określenia życia Karla Dedeciusa.

Wer ernst gewirkt / Kto w pocie czoła

in segensvollem Streben. / przepracował bogate w jego owoce życie,

Der wird verherrlicht / tego ludzie zachowają

im Gedächtnis leben. / we wdzięcznej pamięci.

2016-03-09_dedecius (1 von 8)

 

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt