Pożegnanie

P

Wraz z prof. Markiem Zyburą uczestniczyłem w pogrzebie wybitnego tłumacza literatury polskiej, wielkiej postaci polsko-niemieckiego dialogu, Karla Dedeciusa. Żegnała Go rodzina, przedstawiciele władz i różnych instytucji niemieckich i polskich, wielkie grono przyjaciół i znajomych. Uczniowie z łódzkiego gimnazjum Jego imienia wzięli udział w uroczystości ze sztandarem swej szkoły. Wśród mówców znaleźli się m. in. Rita Süssmuth oraz Adam Zagajewski, żegnający Zmarłego w sposób bardzo wzruszający.

2016-03-09_dedecius (2 von 8)

Karl Dedecius to wielka osobistość świata przekładu i literackiej wymiany ponad granicami języków. Przez dziesiątki lat przybliżał niemieckim czytelnikom polską poezję i prozę. Był autorem licznym esejów o kulturze i literaturze polskiej. Każdy, kto zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi, musiał zetknąć się z jego pracami i przekładami. Był to człowiek, który wręcz przeorał powojenną niemiecką świadomość o Polsce, z pomocą polskiej poezji w doskonałym tłumaczeniu uwrażliwił swych rodaków na historię i kulturę naszego kraju, nasze odczuwanie świata i rozumienie siebie. To dzięki Jego przekładom polska literatura upowszechniła się w Europie i świecie, a Jego tłumaczenia stały się dla wielu autorów biletem wstępu do szerokiego kręgu odbiorców.

2016-03-09_dedecius (5 von 8)

Przechodząc w drodze powrotnej między nagrobkami cmentarza południowego we Frankfurcie, na którym obok syna spoczął Dedecius, jak zawsze z ciekawością odczytywałem napisy na pomnikach. Wiele z nich to piękne okazy sztuki kamieniarskiej, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Na jednym z nich znalazłem napis, który wydał mi się niezwykle odpowiedni także dla określenia życia Karla Dedeciusa.

Wer ernst gewirkt / Kto w pocie czoła

in segensvollem Streben. / przepracował bogate w jego owoce życie,

Der wird verherrlicht / tego ludzie zachowają

im Gedächtnis leben. / we wdzięcznej pamięci.

2016-03-09_dedecius (1 von 8)

 

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »