Niemożliwe staje się możliwym

N

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że uda się przekonać władze rządu krajowego Nadrenii-Palatynatu do zmiany decyzji w sprawie rezygnacji z finansowania prestiżowego Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. Po podaniu tej informacji do publicznej wiadomości z Polski, Niemiec i wielu innych krajów wpłynęły głosy poparcia dla Instytutu. Niestety, wczorajsze posiedzenie landtagu i głosowanie zakończyły się decyzją negatywną dla Instytutu. 

Wczorajsze obrady parlamentu Nadrenii-Palatynatu z pewnością zapiszą się czarnymi kolorami w dziejach Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. \”W efekcie Instytutowi brakuje w 2015 r. – jak możemy przeczytać w informacji prasowej dyrektora Instytutu, prof. Dietera Bingenaprawie 1/4 środków instytucjonalnych\”.

Decyzja parlamentu na wniosek rządu landu może zaskakiwać. Jeszcze nie tak dawno podkreślano wagę i znaczenie Instytutu tak dla relacji polsko-niemieckich, jak i samego landu Nadrenia-Palatynat. Nie pomogły głosy wsparcia, które wpłynęły do Instytutu i władz krajowych. Na polski apel w tej sprawie jeden z urzędników ministerialnych odpowiedział zresztą bardzo wymijająco

\”Decyzja kraju Nadrenia-Palatynat jest wielkim rozczarowaniem – stwierdził dyrektor Instytutu\”. Jest ono w pełni uzasadnione. Zastanawiam się, co należy uczynić, by unikać w przyszłości takich sytuacji. W przypadku Darmstadt mamy do czynienia z krótkowzrocznością polityki i brakiem wyobraźni jej decydentów. To prawda, że w relacjach polsko-niemieckich dzieje się dobrze. Ciągle są jednak wyzwania, przeszkody i zadania, nie osiągnęliśmy jeszcze stanu relacji niemiecko-francuskich. Ważnym uczestnikiem dwustronnego dialogu był (i jest) Instytut w Darmstadt. Należy mieć nadzieję, że prowadzone obecnie rozmowy z przedstawicielami innych landów oraz władzami federalnymi zakończą mimo wszystko pozytywnie ten przykry epizod w dziejach Instytutu.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt