Niemożliwe staje się możliwym

N

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że uda się przekonać władze rządu krajowego Nadrenii-Palatynatu do zmiany decyzji w sprawie rezygnacji z finansowania prestiżowego Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. Po podaniu tej informacji do publicznej wiadomości z Polski, Niemiec i wielu innych krajów wpłynęły głosy poparcia dla Instytutu. Niestety, wczorajsze posiedzenie landtagu i głosowanie zakończyły się decyzją negatywną dla Instytutu. 

Wczorajsze obrady parlamentu Nadrenii-Palatynatu z pewnością zapiszą się czarnymi kolorami w dziejach Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. \”W efekcie Instytutowi brakuje w 2015 r. – jak możemy przeczytać w informacji prasowej dyrektora Instytutu, prof. Dietera Bingenaprawie 1/4 środków instytucjonalnych\”.

Decyzja parlamentu na wniosek rządu landu może zaskakiwać. Jeszcze nie tak dawno podkreślano wagę i znaczenie Instytutu tak dla relacji polsko-niemieckich, jak i samego landu Nadrenia-Palatynat. Nie pomogły głosy wsparcia, które wpłynęły do Instytutu i władz krajowych. Na polski apel w tej sprawie jeden z urzędników ministerialnych odpowiedział zresztą bardzo wymijająco

\”Decyzja kraju Nadrenia-Palatynat jest wielkim rozczarowaniem – stwierdził dyrektor Instytutu\”. Jest ono w pełni uzasadnione. Zastanawiam się, co należy uczynić, by unikać w przyszłości takich sytuacji. W przypadku Darmstadt mamy do czynienia z krótkowzrocznością polityki i brakiem wyobraźni jej decydentów. To prawda, że w relacjach polsko-niemieckich dzieje się dobrze. Ciągle są jednak wyzwania, przeszkody i zadania, nie osiągnęliśmy jeszcze stanu relacji niemiecko-francuskich. Ważnym uczestnikiem dwustronnego dialogu był (i jest) Instytut w Darmstadt. Należy mieć nadzieję, że prowadzone obecnie rozmowy z przedstawicielami innych landów oraz władzami federalnymi zakończą mimo wszystko pozytywnie ten przykry epizod w dziejach Instytutu.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

historyk, niemcoznawca, profesor tytularny, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, fotograf, bloger i podcaster.

komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

historyk, niemcoznawca, profesor tytularny, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, fotograf, bloger i podcaster.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt