W tych dniach do dystrybucji w Niemczech jako pak DVD trafił miniserial \”Nasze matki, nasi ojcowie\”. Jego projekcja wywołała oburzenie w Polsce, na twórców filmu spadły gromy. Sprzeciw polskiej publiczności wywołało zwłaszcza ukazanie Armii Krajowej i jej negatywnego stosunku do Żydów. Producent filmu przygotował pospiesznie dokumentację o polskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Film oraz dokument można teraz zobaczyć razem w wersji poszerzonej.

\"\"

Źródło: Internet.

Przypomnę. Na wiosnę tego roku w telewizji niemieckiej pokazano trzyczęściowy miniserial \”Nasze matki, nasi ojcowie\”. Producentem filmu był Nico Hoffman, znany z takich filmów, jak \”Drezno\”, \”Ucieczka\” i in. Miniserial wyprodukowano na zlecenie telewizji państwowej, ZDF. Film kreślił historię pięciu przyjaciół. \”Pięciu przyjaciół i obietnica ponownego spotkania – można przeczytać w materiale dołączonym do płyty dvd. Pięciu przyjaciół pod koniec ich młodości i pośrodku wojny. I bez wyobrażenia o tym, co ta wojna uczyni z nimi i światem\”. Miniserial, jak zapowiadano przed emisją, miał stanowić nową formę opowieści o wojnie i przeżyciach zwykłych Niemców. Miał pokazywać  ogrom zniszczeń, ofiary i tragedię.  Na losy filmowych bohaterów złożyły się  historie wielu Niemców. Opowieść rozpoczyna się w czerwcu 1941 r., na kilka dni przed agresją Niemiec na ZSRR. W Berlinie spotyka się pięciu przyjaciół, by się pożegnać. Reprezentują różne postawy wobec reżymu Hitlera. Poznajemy żołnierza Wehrmachtu, Wilhelma, jego brata, Friedhelma , Gretę, pielęgniarkę Charlotte i Żyda, Viktora. Spektrum postaw wobec nazizmu jest szerokie: od bezgranicznego poparcia do sceptycyzmu i odrzucenia. Drogi bohaterów rozchodzą się na kilka lat. Front wschodni, okupowana Polska, zbombardowany Berlin – to tylko niektóre etapy ich wojennych losów. Do ponownego spotkania dochodzi dopiero po 1945 r., tylko troje przyjaciół przeżyło wojnę. \”Epicka historia o przyjaźni i stawaniu się dorosłym w najciemniejszej epoce w dziejach naszego kraju – podsumowano  w materiale dołączonym do dvd\”.

O proteście strony polskiej pisałem już przy innej okazji, także o wytoczeniu sprawy sądowej twórcom filmu przez żołnierzy AK i Światowy Związek Żołnierzy AK. Warto teraz dodać, że polskie starania o uzupełnienie filmu o dokument poświęcony dziejom ruchu oporu w Polsce podczas II wojny światowej zakończyły się pewnym osiągnięciem. Do wydania specjalnego miniserialu dołączono materiał o Polsce. Jednocześnie zwrócono uwagę, że materiał ten powstał w wyniku dyskusji, jaka pojawiła się w Polsce. Sukces? W pewnej mierze tak, ale…

No właśnie. Jestem przekonany, że nie dyskutowalibyśmy o potknięciach i wpadkach tego miniserialu, gdyby producent i stacja telewizyjna we właściwym czasie poprosili o konsultacje historyków specjalizujących się w dziejach Polski pod okupacją. Abstrahując od  wątku polskiego trzeba przyznać, że miniserial \”Nasze matki, nasi ojcowie\” jest sprawnie zrobionym kinem, z pewnością będzie oglądany w następnych latach (a przeznaczony jest dla widzów od lat 12…). Stanie się jednym z instrumentów opowiadania o dziejach II wojny światowej w epoce już bez świadków tamtych wydarzeń.  Jak to robić i w jakim celu, jak godzić historię narodową z doświadczeniem sąsiadów, to pytania, które i nas interesują. Lepiej o tym rozmawiać i szukać rozwiązań niż otrzymywać post factum krążek z suplementem dokumentalnym.

 

\"\"

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt