Internetowe peregrynacje (11)

I

W czasie przeglądania zasobów sieci trafiłem na kolejne ciekawe strony archiwów i bibliotek. Wiele materiałów jest udostępnianych w całości, co znakomicie ułatwia pracę naukową. Polityka historyczna pozostaje gorącym tematem. Wystąpienie prezydenta Rosji w sprawach historycznych nie pozostało bez echa w mediach. Przykłady niektórych komentarzy również znalazły się w tym wykazie. Ostatnio interesowałem się też programami do edycji dźwięku czy możliwościami transferu plików audio na YouTube. Do zestawienia wprowadziłem nową rubrykę podcasty.

Narzędzia / Aplikacje

Do już „obsługiwanych” przez mnie mediów, jak blogi różnego typu (historyczny czy fotograficzny), w ostatnim czasie doszedł nowy sposób kontaktu z odbiorcami – podcast. Z kolegą, prof. Przemysławem Wiszewskim postanowiliśmy regularnie nagrywać audycje na tematy historyczne. Ukazało się już  11 odcinków. Ponieważ nagrywamy je sami, przejście ze znanych nam dotąd form popularyzacji wiedzy (głównie w formie wykładu czy tekstu) nie było takie łatwe.

Wprawdzie jeszcze nadal uczymy się pracy z dźwiękiem, jednak wydaje nam się jednak, że w końcu udało nam się okiełznać i to medium. Z pomocą przyszli nam znajomi dziennikarze, dźwiękowcy (ogromne dzięki raz jeszcze!). Natknęliśmy się  na bardzo dobry program do edycji o nazwie Hindenburg (o tym programie pisałem już przy innej okazji). By spopularyzować naszą pracę, stworzyliśmy także osobną stronę internetową oraz umieściliśmy wyprodukowane odcinki na różnych portalach, m.in. na YouTube. Do tego celu użyliśmy program audioship.

Archiwalia

W amerykańskiej bibliotece: The U.S. Army Judge Advocate General’s Legal Center & School Library External Link in Charlottesville zgromadzono podstawowe materiały źródłowe i publikacje z zakresu prawa wojskowego. Większość z nich dostępna jest w wersji elektronicznej. Znaleźć tam można m.in. protokoły z Procesu norymberskiego. Zbiory elektroniczne biblioteki są stale aktualizowane.

Jednym z podstawowych źródeł do okresu III Rzeszy jest prasa. Biblioteki niechętnie zamieszczają kolejne tytuły czasopism w wersji elektronicznej. Austriacka Biblioteka Narodowa udostępniła badaczom główny organ NSDAP, „Völkischer Beobachter” (Wiener Ausgabe, lata 1938-1945). Zainteresował mnie komentarz biblioteki, w którym uznała za stosowne podkreślić, że 

(…) wyraźnie dystansuje się od wszelkich treści narodowosocjalistycznych i udostępnia wiedeńskie wydanie Völkischer Beobachter 1938-1945 wyłącznie na potrzeby prywatnych studiów, badań i nauczania.

Zastanawiam się, czy biblioteki w Polsce zdecydują się na udostępnienie prasy nazistowskiej i komunistycznej (przykładowo „Trybuna Ludu”, „Neues Deutschland”). Byłoby to cenne uzupełnienie do prowadzonych badań nad tymi okresami w dziejach Niemiec i Polski.

Publikacje

Czasopisma

Ukazało się kilka tytułów czasopism dostępnych online:

Monografie, prace zbiorowe, sprawozdania

Debaty historyczne, m.in. dyskusja po artykule prezydenta Rosji, W. Putina

Blogi

Nazewnictwo ulic, placów przybliża blog: Straßennamen erzählen Geschichte.

Podcasty

Więcej uwagi poświęciłem ostatnio podcastom. Ponieważ sam szukam różnych inspiracji, sięgnięcie do ciekawych realizacji jest bardzo pożyteczne. Z zainteresowaniem wysłuchałem audycji poświęconej służbowemu autu pierwszego kanclerza K. Adenauera (Mercedes 300): 1951 – Im Dienst Adenauers.

Nasze podcasty nagrywane z kolegą prof. Przemysławem Wiszewskim #2historyków1mikrofon można teraz znaleźć na YouTube. Pełne opisy do poszczególnych odcinków znajdują się na naszej stronie internetowej. 

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »