Idą Święta…

I

Każdego roku długo zastanawiam się nad wyborem zdjęcia na kartkę świąteczną. I tym razem było wiele możliwości.  Ponieważ rok był udany, odwiedziłem niemało interesujących miejsc. Wreszcie wybrałem fotografię wykonaną pod koniec lata w Wenecji. Przedstawia obraz z Museo Correr pędzla Giambattisty Cima da Conegliano (1459-1518). Widzimy na nim tzw. sacra conversazione, świętą rozmowę, w której uczestniczą bez słów, w duchowej jedności Madonna z Dzieciątkiem i dwóch świętych Mikołaj i Wawrzyniec. Łagodna, pełna spokojnego piękna twarz Matki Boskiej patrzy na nas z malowidła, na którym dość brutalnie odbił się niszczący upływ czasu.

W symboliczny sposób obraz włoskiego artysty sprzed prawie pięciuset lat oddaje uczucia, które mi towarzyszą pod koniec roku. Ujęły mnie przede wszystkim oczy Maryi i Dzieciątka. Widzę w nich zatroskanie, niepewność. Patrząc ponad najbliższy nam rodzinny krąg, niewiele jest w te Święta powodów do radości, atmosfera z kolęd jakoś uleciała, magiczne polskie Boże Narodzenie zagarnęły reklamowe spoty, a sprawy publiczne budzą coraz większy niepokój.

Ale to może tylko wrażenie tej chwili… Spójrzmy więc podczas tych szczególnych dni w przyszłość, w nowy rok z gorącą nadzieją i niesłabnącą wiarą w siłę dobra. Pokój ludziom dobrej woli!

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt