Dobre wieści z Darmstadt

D

Przed kilkoma tygodniami informowałem o kryzysie finansowym grożącym Niemieckiemu Instytutowi Polskiemu w Darmstadt. Był to skutek zaskakującej decyzji władz landu Nadrenia-Palatynat o wycofaniu się z dalszego strukturalnego finansowania placówki. W Polsce i Niemczech zebrano setki podpisów osób wspierających Instytut i zdecydowanie apelowano o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Wydawało się jednak, że mimo tych wysiłków,  jest to rzecz przegrana. W necie można znaleźć relacje z tych uroczystości. donosi jednak, że  udało się po długich konsultacjach uzyskać porozumienie w sprawie dalszego finansowania Instytutu.

 

\"\"

Źródło: Echo.

Ostatnie tygodnie 2013 r. okazały się być bardzo trudnym czasem w długich już dziejach Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. Instytut swą wieloletnią aktywnością  zdobył ważną pozycję jako centrum badań i popularyzacji wiedzy o Polsce i relacjach polsko-niemieckich.  Przed kilku laty obchodzono hucznie z udziałem prezydentów Polski i Niemiec 30-lecie działalności Instytutu. W necie można znaleźć relacje z tych uroczystości. 

Nieoczekiwana decyzja premier landu Nadrenia-Westfalia, którą ogłoszono pod koniec ubiegłego roku, zapowiadała wycofanie się z dalszego finansowania Instytutu. Dla placówki był to przysłowiowy grom z jasnego nieba. Szybko udało się przygotować akcje poparcia dla Instytutu. Głosy wspierające popłynęły z wielu krajów Europy, zwłaszcza Niemiec i Polski. Także dyrektor Instytut, prof. Dieter Bingen i jego zespół byli bardzo aktywni. Teraz – po miesiącach zabiegów – mogą w końcu odetchnąć. W dzisiejszej prasie niemieckiej znalazła się informacja, że władze federalne oraz rządy 16 krajów związkowych zamierzają  przejąć kwotę w wysokości 216 tys. euro, której zabrakło w budżecie placówki wskutek decyzji kraju Nadrenia Palatynat.  Decyzja tzw. Amtschefskonferenz der Kulturmisterkonferenz wymaga jeszcze potwierdzenia, ale jest to – takie można mieć wrażenie – już tylko formalność.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt