Wyniki konkursu

W

Przed kilkoma dniami ogłosiłem konkurs, w którym nagrodą jest książka znanego dziennikarza-niemcoznawcy, Bartosza Wielińskiego pt. „Źli Niemcy”. Autor wraz z wydawnictwem udostępnił osiem egzemplarzy książki. By ją otrzymać, należało odpowiedzieć na pięć pytań. Wcale nie były one, jak się okazało, takie proste. Ostatecznie wraz z red. Wielińskim chcemy nagrodzić trzy osoby.

Zważywszy na charakter bloga, postanowiłem od czasu do czasu występować do autorów i wydawców interesujących książek z prośbą o przekazanie kilku egzemplarzy dla czytelników moich tekstów. Na początek wybrałem świeżą publikację Bartosza Wielińskiego, znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej“. Autor, jak i Wydawca książki zareagowali bardzo pozytywnie. Nie miałem zamiaru rozlosowywać książek, lecz przekazywać je czytelnikom jako nagrody w mini konkursach. Z red. Wielińskim zaproponowaliśmy pięć pytań. Jak się okazało, sprawiły one sporo trudności. Były to:

1. Wymień przynajmniej trzech dziennikarzy, publicystów, którzy przed 1989 r. wydali swe relacje z Niemiec i o Niemczech w formie książkowej?

2. W którym mieście w Polsce, roku i gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą noblistów ze Śląska, w tym Fritza Habera?

3. Jaki kryptonim miała operacja dywersyjna, którą oddział Otto Skorzeny’ego prowadził podczas ofensywy w Ardenach?

4. Który z reżyserów amerykańskich sportretował w jednym ze swych filmów Amona Götha, postać jednego ze zbrodniarzy opisanych w książce Bartosza Wielińskiego?

5. Ilu oskarżonych w głównym procesie norymberskim uniewinniono?

Poprawne odpowiedzi:

Ad. 1. (alfabetycznie) Julian Bartosz, Aleksander Bregmann, Wiesław Górnicki, Edmund Osmańczyk, Marian Podkowiński, Mieczysław Rakowski, Jerzy Stempowski (Paweł Hostowiec), Wilhelm Szewczyk, Ryszard Wojna… 

Ad. 2. We Wrocławiu, w gmachu głównym U. Wr., tablicę z nazwiskami noblistów związanych z uczelnią odsłonięto 15 listopada 1994 r. z okazji Święta Uniwersytetu,

Ad. 3. Operacja „Greif“,

Ad. 4. Steven Spielberg w filmie „Lista Schindlera“ i

Ad 5. Byli to: Hjalmar Schacht, Franz von Papen i Hans Fritzsche.

Książkę B. Wielińskiego pt. „Źli Niemcy” otrzymali:

Anna P. z Warszawy,

Mateusz M. z Wrocławia i

Marcin M. z Wrocławia.

Mam nadzieję, że kolejny konkurs już w nieodległej przyszłości. Nadchodzi jesień, tradycyjny okres targów książki. Z pewnością pojawią się na nich ciekawe propozycje także dla zainteresowanych problematyką niemiecką. Zwycięzcom pierwszego konkursu gratuluję, a wszystkich moich czytelników zachęcam do sprawdzania swej wiedzy o Niemcach i Niemczech przy okazji lektury bloga! Książka jest przecież zawsze miłym upominkiem…

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt