W rocznicę tzw. Nocy kryształowej

W

W dzisiejszym Marszu Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu wzięły udział setki osób. Odbywa się on od 11 lat w rocznicę tzw. Nocy kryształowej, wielkiego pogromu Żydów w III Rzeszy. W marszu uczestniczyli wrocławianie różnych generacji, w tym bardzo młodzi ludzie. Trasa wiodła z Synagogi pod Białym Bocianem do pomnika, który upamiętnia spaloną właśnie wtedy główną świątynię wrocławskich Żydów, Wielką Synagogę. Wzniesiono ją u zbiegu dzisiejszych ulic Podwale i Łąkowa.

2015-11-09_rocznica (1 von 2)

Na otwarcie i na zamknięcie marszu wygłoszono kilka krótkich przemówień. W każdym z nich odwoływano się do niechlubnych wydarzeń sprzed 77 lat, przechodząc od nich do obecnej sytuacji w świecie, narastania nietolerancji, ksenofobii, różnych form wrogości wobec obcych, w tym uchodźców i imigrantów.

2015-11-09_rocznica (1 von 1)

Nawiązania historyczne były oczywiste, ale wydały mi się jednak nieco niepełne, niedopowiedziane. Noc kryształowa zawisła trochę w pewnej próżni. A przecież to był prolog do Zagłady, ale i drugiej wojny światowej, która była hekatombą wielu narodów. Polityka nienawiści rasowej i narodowej, która narodziła się w Niemczech po 1933 r. dotknęła miliony Europejczyków.

2015-11-09_rocznica (2 von 2)

Ostatecznie także miliony Niemców. Ci, którzy biernie, często z cichym zadowoleniem patrzyli w 1938 r. na płonące synagogi, zdewastowane sklepy i mieszkania, krzywdę żydowskich sąsiadów, kilka lat później, na tych samych wrocławskich ulicach, osobiście doświadczyli grozy i zniszczenia, poniżenia i przemocy, a wreszcie także utraty stron rodzinnych. Bezprawie przyniosło straszne owoce także jego sprawcom.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt