Rzymska willa (Pompejanum) w Aschaffenburgu

R

Nie trzeba jechać pod Wezuwiusz, by poznać życie codzienne mieszkańców starożytnych rzymskich miast. W pierwszej połowie XIX wieku w Aschaffenburgu zrekonstruowano pompejańską willę Casa dei Dioscuri.

Zachwyt starożytnością

Rekonstrukcję willi z Pompejów zlecił król Bawarii Ludwig I. Zbudowano ją w latach 1840-1848 według planów dworskiego architekta Friedricha von Gaertnera, który opierał się na pompejańskich wykopaliskach. W zamierzeniu nie miała to być kolejna willa dla króla, lecz obiekt dydaktyczny. W jego pomieszczeniach miłośnicy sztuki starożytnej mieli spotykać się, by dyskutować i studiować bliskie im zagadnienia. Budowa wpisywała się w nurt zachwytu nad starożytnością.

Budowa

W znacznej części zadbano o wierne oddanie pompejańskiego wzoru. Ze względów klimatycznych i praktycznych musiano jednak wprowadzić kilka zmian i udoskonaleń. Zbudowano drugie piętro (pokój dla króla / obserwatorium), zewnętrzne schody oraz zadaszono atrium.

Budynek nie posiada prawie okien. Światło wpada przez wewnętrzne dziedzińce. Willa posiada dwa dziedzińce: atrium i viridarium, gdzie odtworzono wewnętrzny ogród. Na parterze znajdują się pomieszczenia o różnym przeznaczeniu: m.in. pokoje gościnne, kuchnia, jadalnia. Na pierwszy piętrze umieszczono pomieszczenia prywatne, m.in. pokój dla dzieci, sypialnia dla dzieci, sypialnia dla rodziców. Wykorzystano farby typowe dla tradycji toskańskiej „pompejańska czerwień” i „żółć kukurydzy”.

Zniszczenia wojenne

W czasie II wojny Pompejanum uległo zniszczeniu, dzieła sztuki skradziono. W 2018 roku w USA znaleziono popiersie Sextusa Pompejusa (ma wrócić do Achaffenburga w 2023 roku).

Pierwsze prace renowacyjne przeprowadzono w latach 60. XX wieku. Od 1994 roku w willi eksponowane są oryginalne starożytne rzeźby i przedmioty codziennego użytku ze zbiorów muzeum Staatliche Antiksammlung und Glypothek z Monachium. Mają one przybliżyć zwiedzającym życie codzienne willi i jej mieszkańców.

Pompejanum nie straciło więc nadal walorów edukacyjnych. Przyciąga i zadziwia kolejne pokolenia, także jest ulubionym miejscem wycieczek klas szkolnych i turystów. Widok na Men i zamek z tarasu przy willi zachwycają odwiedzających willę.

Więcej zdjęć zob. wpis na #blogihistoria.

Model 3D Pompejanum.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »