Rekolekcje ze stosunków polsko-niemieckich

R

W relacjach polsko-niemieckich pojawiło się w ostatnich miesiącach wiele poważnych znaków zapytania. Znaleźć na nie odpowiedź, wyjaśnić różnice, przyczyny problemów próbują przede wszystkim dziennikarze. Nie ma chyba dnia, by w prasie polskiej czy niemieckiej nie ukazał się jakiś tekst o kraju sąsiada. Oczywiście, są one różnej jakości. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej podjęła się wstępnego podsumowania dotychczasowej debaty medialnej w relacjach polsko-niemieckich. O głos poproszono dziennikarzy polskich i niemieckich pracujących w Polsce. W necie dostępny jest zapis całej debaty. Te ponad dwie godziny dyskusji podziałały na mnie jak wysłuchanie swego rodzaju rekolekcji z relacji polsko-niemieckich.

Dobrze się stało, że po kilku miesiącach od zapowiadanego przez polskie władze „nowego otwarcia” także w odniesieniu do zachodniego sąsiada Polski, odbyła się debata o obecnym stanie dwustronnych kontaktów. W centrum były media i dziennikarze, którzy – reprezentując różne pozycje – starali się przedstawić swoje stanowiska i merytorycznie polemizować. Moderacji podjął się jeden z dyrektorów Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, prof. Krzysztof Miszczak. Ilość pojętych wątków była duża, a debata pokazała złożoność naszych relacji, a przede wszystkim różne sposoby ich traktowania. Przebieg dyskusji można prześledzić w necie, zachęcam do tego.

Fundacji należą się podziękowania, że debata była prowadzona krytycznie i konstruktywnie. Dobrze by nam zrobiło regularne uczestniczenie lub przysłuchiwanie się dyskusji i wymianie poglądów. Zbyt często zamiast tego, także na polsko-polskim forum, mamy do czynienia z typowym „dialogiem głuchych”, czy nawet zwykłym przekrzykiwaniem się, pełnym napięć i zadrażnień.

Zob. także

Andrzej Kotula, Zmienił się rząd w Warszawie, nie ludzie. Felieton polsko-niemiecki, „Gazeta Wyborcza“, 1.04.2016.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt