Raporty Kopernika

R
Już od ponad dziesięciu lat w Polsce i Niemczech działa Grupa Kopernika, gremium eksperckie złożone z historyków, politologów, publicystów, socjologów. 

Moderatorami grupy są od początku jej istnienia dr Kazimierz Wóycicki, pracownik naukowy Instytutu Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Dieter Bingen, dyrektor Deutsches Poleninstutut w Darmstadcie. Tematami spotkań są zawsze kluczowe zagadnienia sąsiedztwa polsko-niemieckiego. Przykładowo w 2000 roku zajęto się bilansem relacji polsko-niemieckich w 10 rocznicę zawarcia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w 2003 r. dyskutowano o stosunkach polsko-niemieckich po wojnie w Iraku i przed przystąpienie Polski do UE, rok później Grupa Kopernika zastanawiała się nad koniecznoścąi nowego zdefiniowania polsko-niemieckiego partnerstwa w UE dwudziestu pięciu państw. Nie stroniono też od zagadnień określanych jako szczególnie trudne i kontrowersyjne. W 2000 r. Grupa dyskutowała o rozwiązaniu problemów dóbr kultury, które wskutek wojny i późniejszych wydarzeń zmieniły swe lokacje, w 2001 tematem rozmów była społeczność polskojęzyczna w Niemczech, a 2003 r. poświęcono uwagę koncepcji Europejskiego Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Wyniki dyskusji prezentowano następnie w postaci raportów. Były one wielokrotnie dyskutowane w mediach. Niestety, nie były one dotąd dostępne jako całość w wersji książkowej. Przed kilkoma tygodniami we wrocławskiej oficynie ATUT ukazały się raporty Grupy z lat 2000-2013.  

Członkowie Grupy pozwalają sobie żywić przekonanie, że ich wysiłek stanowi istotny wkład w rzeczowy dialog polsko-niemiecki, a wnioski i zaproponowane przez Grupę rozwiązania mogą i dzisiaj zachęcić do dalszej pogłębionej dyskusji i refleksji. Warto w tym kontekście przypomnieć fragment oceny Grupy z 2000 r. „(…) nie ma żadnego powodu do ‚katastroficznej’ wizji wzajemnych stosunków dwustronnych w obliczu wielu nowych zjawisk i ogromnej różnorodności stosunków polsko-niemieckich, co przejawia się w bardzo wielu dziedzinach. (…) Na każdy z poruszanych tu tematów można, w opinii uczestników ‚Grupy Kopernika’ znaleźć rozwiązania, jeżeli tylko podejdzie się do sprawy z obustronną dobrą wolą i weźmie pod uwagę stworzone w latach dziewięćdziesiątych solidne podstawy wzajemnego zaufania. Rozwiązania takie wymagają jednak wciąż ciągłego i intensywnego zaangażowania oraz wzajemnego uwzględniania publicznych dyskusji dotyczących spraw polsko-niemieckich w obu krajach”.
O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt