Pro domo sua… Nagroda dla CSNE

P
Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Wrocławia jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Placówkę wyróżniono za propagowanie wiedzy o relacjach polsko-niemieckich i działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polakami i Niemcami.Przypomnijmy, że Centrum powstało w 2002 r. jako wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Wrocławskiego i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Jest placówką międzywydziałową o charakterze interdyscyplinarnym. Trzy główne punkty ciężkości pracy Centrum to: badania naukowe, dydaktyka, działalność publiczna. Badania koncentrują się na pięciu zakresach tematycznych: wizje Europy w XIX i XX wieku, nacjonalizm, religie i integracja europejska, kultura, literatura i pamięć w stosunkach polsko-niemieckich, historia Niemiec i kontrowersje polsko-niemieckie oraz Polska i Niemcy w zjednoczonej Europie. 

Wyniki badań publikowane są w różnych seriach wydawniczych w kraju i zagranicą. Ponadto Centrum wydaje lub współwydaje trzy czasopisma. Przed kilkoma tygodniami ukazał się w prestiżowym wydawnictwie Edinburgh University Press  pierwszy numer rocznika pt. „Annual of European and Global Studies“. 

We współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych U. Wr. Centrum prowadzi zajęcia na kierunku „Dyplomacja Europejska” (studia 1 i 2 stopnia). Sprawnie działają dwa seminaria doktorskie. Jedno z nich: „Polska i Niemcy w współczesnej Europie”  jest organizowane we współpracy z Centrum Studiów nad Europą Wschodnią Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium. Ponad 20 słuchaczy Centrum obroniło z powodzeniem swoje dysertacje. Kolejne są w przygotowaniu. 

Od trzech lat Centrum organizuje z Centre interdisciplinaire d’études et de recherches sur l’Allemagne, CIERA w Paryżu oraz  Uniwersytetem Ludwiga Maximiliana w Monachium międzynarodową szkołę letnią. W tym roku odbędzie się jej 4 edycja. Sporym zainteresowaniem cieszą się także konferencje, dyskusje, prezentacje książek. Centrum zorganizowało dwa ogólnopolskie zjazdy niemcoznawców, ostatni odbył się we Wrocławiu w ubiegłym roku. We współpracy z innymi instytucjami organizuje obecnie cykl wykładów poświęconych zjednoczonej Europie, jej problemach i wyzwaniach. 

Dużym zainteresowaniem cieszy się także portal informacyjny niemcy-online, który na bieżąco informuje o kraju zachodniego sąsiada.

Przed kilkoma tygodniami Centrum zainicjowało kolejny projekt naukowo-dydaktyczny, którego celem jest utworzenie multimedialnej mapy Wrocławia w 1989 r.

Dwa lata temu Centrum przeszło pozytywną międzynarodową ewaluację. Był to ogromny sukces placówki i potwierdzenie jej pozycji naukowo-dydaktycznej.  Osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez owocnej współpracy z władzami uczelni, a także zaangażowaniu pracowników Centrum i jego partnerów w kraju i zagranicą.

Nagroda Miasta Wrocławia jest więc znaczącym wyróżnieniem i zachętą do dalszej, pogłębionej pracy na rzecz miasta, regionu, a także rozwoju relacji polsko-niemieckich.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »