Polska na kółkach

P

Z zazdrością słuchałem opowieści kolegów o pierwszych doświadczeniach z użyciem „PolenMobil“, jak nazwano nową inicjatywę Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt ruszył we wrześniu tego roku. Szybko zgłosiło się do niego ponad 70 szkół niemieckich, które chcą więcej dowiedzieć się o Polsce, jej historii, kulturze, ale także współczesności. Pomysł na informowanie o Polsce jest prosty, skuteczny i wart szerszego rozpropagowania.

2015-09-30_polenmobil (1 von 1)

Niemiecki Instytut Polski od kilku lat specjalizuje się w tworzeniu materiałów uzupełniających na temat Polski, które wykorzystywane są w niemieckich szkołach. Dotąd ukazały się trzy tomy. Można sięgnąć po materiały poświęcone literaturze, historii oraz społeczeństwu polskiemu. Książeczkom towarzyszy wystawa, która pokazywana jest w różnych szkołach. Dodatkowo uruchomiono portal „Polen in der Schule”, na którym można znaleźć materiały dydaktyczne poświęcone relacjom polsko-niemieckim. Ilość wejść na stronę, a także ilość pytań, jakie otrzymują pracownicy Instytutu, przekonują, że problemy polskie i relacji polsko-niemieckich cieszą się ciągle dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza, jeśli droga do uzyskania informacji jest wygodna i prosta, a taką oferuje dziś każdemu internet.

Nową inicjatywą Niemieckiego Instytutu Polskiego jest projekt „PolenMobil“, który ruszył we wrześniu tego roku. Pomysł bardzo prosty. Instytut wyposażył specjalny samochód w różnego rodzaju materiały o Polsce i wysyła go w podróż po Niemczech. Zainteresowanie przerosło oczekiwania pomysłodawców. Zgłosiło się już ponad 70 szkół, które chcą przyjąć „PolenMobil“ u siebie. Instytut zorganizował kurs dla multiplikatorów, którzy na miejscu służyć będą pomocą w prowadzeniu zajęć w szkołach. Całym projektem koordynuje jedna osoba.

Zainteresowane szkoły mogą wybrać dwa moduły, podstawowy i rozszerzony. W pierwszym przypadku przygotowano dwie lekcje (90 minut). Uczniowie poznają podstawowe informacje o Polsce i języku polskim. W drugim przypadku organizatorzy proponują do czterech godzin lekcyjnych (180-270 minut). Uczniowie poznają podstawowe informacje o kraju, jego języku, historii, a także ćwiczą – co jest szczególnie ciekawe – kompetencje międzykulturowe. Ten ostatni problem jest bardzo ważny, uwzględniając dzisiejsze wyzwania w niemieckich szkołach. Bardzo często społeczności uczniowskie mają w nich charakter wielonarodowy. Oczywiście, treści można zmieniać, w zależności od konkretnych zainteresowań szkoły.

Projekt jest realizowany przez Niemiecki Instytut Polski i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Brandenburskich Niemiecko-Polskim Towarzystwem oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Uczestnictwo w nim jest dla szkół bezpłatne.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt