Wziąłem udział jako tzw. drugi recenzent w obronie rozprawy doktorskiej mgr Claudii Schneider pt. „Przesiedlenia z PRL do NRD w latach 1964-1987”.
Przed laty ukazała się we Wrocławiu jej praca magisterska pt. „Konkurrenz der Konzepte? Die 'Aktion Suehnezeichen in der DDR’ zwischen christlichem Schuldverstaendnis und offiziellem Antifaschismus”. Promotorem rozprawy p. Schneider był niemiecki historyk, prof. Patrik Wagner (autor m. in. b. ciekawej książki o polskich dipisach w Hamburgu).
Praca p. Schneider dotyczy losów Niemców w Polsce po 1945 r. Koncentruje się na mało znanym aspekcie ich wyjazdów do NRD po zakończeniu tzw. akcji łączenia rodzin pod koniec lat 50. XX wieku. Dużo uwagi poświęciła autorka polityce NRD wobec tej grupy. Novum jest zwrócenie uwagi na dalsze losy tej grupy po osiedleniu w NRD, problemów z integracją w nowym środowisku. Na postawie badań p. Schneider okazało się, że w latach 60-80 XX wieku do NRD przesiedliło się ponad 30. tys. osób. Rozprawę uzupełniają wywiady przeprowadzone z przedstawicielami tej grupy.
Obrona różni się dość wyraźnie od naszej. Doktorantka zdała już wcześniej egzaminy kierunkowe. Recenzje jej rozprawy były dostępne w bibliotece. W obronie wzięli udział promotor, recenzent, przedstawiciel wydziału oraz instytutu, którzy tworzyli komisję. Co jest dla nas zaskakujące, w Niemczech pracę recenzuje także promotor. Obrona podobnie jak u nas ma charakter publiczny. Doktorantka przedstawiła na wstępie główne tezy swojej rozprawy, następnie odpowiadała na pytania członków komisji (recenzje nie były już czytane). Było ich sporo. Zadawał je również promotor. W dużej części dotyczyły tematu rozprawy. Następnie wyproszono zebraną publiczność, komisja kontynuowała posiedzenie za zamkniętymi drzwiami. Omawiano sposób wygłoszenia referatu i odpowiedzi na pytania.
Pani Schneider doskonale poradziła sobie z obu tymi częściami. Sama praca została wysoko oceniona i powinna wkrótce ukazać się drukiem.
(ostatnia aktualizacja 2017-01-15)