Coraz częściej redukowanie funduszy na szeroko rozumianą kulturę tłumaczy się koniecznością zaciskania pasa w czasach kryzysu. Za każdym razem argumentem jest trudna sytuacja finansowa, potrzeba znalezienia oszczędności, by w przyszłości móc realizować jeszcze ważniejsze cele. Koniunktura na stare projekty minęła, często nie chce się o nich pamiętać, niezależnie od ich rangi i dorobku. O problemach prestiżowego Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt pisałem już kilka razy. Niestety, petycja, pod którą podpisało się wiele znanych osób polskiego życia publicznego i naukowego nic nie przyniosła. Odpowiedź urzędnika ministerialnego przyniosła tylko rozczarowanie. Również kolejna inicjatywa służąca lepszemu poinformowaniu niemieckiego społeczeństwa o losach robotników przymusowych, także polskich, stoi pod znakiem zapytania. Sam już nie wiem, czy to jakaś czarna seria, czy raczej brak zrozumienia ze strony urzędników, po prostu ich krótkowzroczność i głupota.

Foto: Śladami. Praca przymusowa.

Przed kilkoma dniami zwrócił się do mnie jeden z organizatorów dużej wystawy o robotnikach przymusowych, Günter Siedbürger z Getyngi. Twórcy wystawy, która cieszyła się sporym zainteresowaniem, chcieli pójść krok dalej. Wystąpili z inicjatywą stworzenia stałej siedziby dla wystawy, tak by można ją było  dalej oglądać. Ponadto chcą stworzyć miejsce do dyskusji o okresie narodowego socjalizmu. Aż w końcu chcą uruchomić punkt informacji o zwalczaniu różnych postaw nacjonalistycznych i ksenofobicznych. Być może program tego przyszłego miejsca jest zbyt ambitny, wymaga doprecyzowania, wart jest jednak poparcia. Niestety, władze krajowe zapowiedziały wycofanie się z dalszego finansowania projektu. Nie jest jednak za późno. Inicjatywę tą można jeszcze uratować. Poniżej podaję adresy osób, do których można wysyłać listy-petycje. Moją wersję listu podaję na koniec tego wpisu.

SPD:
Fraktionsvorsitzender Jörg Wieland
spd@landkreisgoettingen.de

CDU:
Fraktionsvorsitzender Dr. Harald Noack
cdu@landkreisgoettingen.de

Grüne:
Fraktionsvorsitzender Dr. Martin Worbes
gruene@landkreisgoettingen.de

Die Linke:
Fraktionsvorsitzender Dr. Eckhard Fascher
dielinke@landkreisgoettingen.de

FWLG:
Fraktionsvorsitzender Lothar Dinges
fwlg@landkreisgoettingen.de

Foto: Śladami. Praca przymusowa.

Dodam jeszcze, że wystawie towarzyszy bardzo ciekawy portal internetowy, który dostępny jest w kilku językach, także po polsku. Jednym z patronów jest Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, która w przeszłości była odpowiedzialna za wypłatę niemieckiej pomocy finansowej dla poszkodowanych. Na portalu można znaleźć historie naszych rodaków w Dolnej Saksonii w czasie II wojny światowej. Można też prześledzić ich powojenne losy. Stan wiedzy Niemców na ten temat jest albo niewielki, albo żaden. Analiza używanych obecnie podręczników do historii pokazuje, że i one mają pod tym względem liczne niedomagania. Zainteresowany nauczyciel czy uczeń może więc zajrzeć na taką stronę, poznać losy różnych osób, przeczytać oryginały dokumentów (w tłumaczeniu). Uczynili to już autorzy jednego z analizowanych przeze mnie podręczników, tym samym najlepiej dowodząc przydatności inicjatywy z Getyngi.

Foto: Kopia listu do przewodniczących frakcji (adresy powyżej).

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »