Mural na sto

M

Już za kilka tygodniu będzie można podsumować obchody stulecia odzyskania niepodległości. Zaplanowanych było mnóstwo różnego typu wydarzeń. Są one realizowane także w małych miejscowościach. W Jelczu-Laskowicach, moim najbliższym mieście, odsłonięto w połowie września na jednym z bloków mural1. Zwrócił on moją uwagę prostotą wykonania oraz zgrabnym nawiązaniem do przeszłości miasta.

Rocznice, rocznice

Od wielu lat obserwujemy pewną prawidłowość. Okrągłe rocznice cieszą się niesłabnącym uznaniem. Włodarze różnej rangi, ale i grupy obywateli czują się w obowiązku je odpowiednio uczcić. W związku z upamiętnieniem takich rocznic łatwiej też pozyskać dodatkowe środki czy zwrócić uwagę mediów.

Odzyskanie niepodległości

Setna rocznica odzyskania niepodległości należy bez wątpienia do takich niezwykłych dat. Razem z nią obchodzona jest setna rocznicą zakończenia I wojny światowej. Już od kilku tygodni zajmuję się intensywnie ostatnimi miesiącami 1918 r. Okazją są dzienniki Harry’ego hr. Kesslera, niemieckiego znawcy sztuki, wydawcy oraz dyplomaty, które przygotowałem do druku wraz z moim wrocławskim przyjacielem, prof. Markiem Zyburą. Ukażą się wkrótce w Poznaniu i być może pozwolą na dyskusję o relacjach polsko-niemieckich wtedy i dzisiaj.

Jelczański mural

W połowie września odsłonięto w Jelczu-Laskowicach mural z okazji jubileuszu naszej nowoczesnej niepodległości. Znajduje się w centralnym miejscu miasta, na ulicy Niepodległości. Jest to pierwszy wielkoformatowy mural w J-L. Autorką pomysłu jest uczennica 6 klasy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jelczu-Laskowicach, laureatka konkursu plastycznego „Nasza okolica w kolorach wolności“, Maria Lesiecka. Za kierownicą biało-czerwonego autobusu, obiektu-ikony dla naszego miasta, posadziła J. Piłsudskiego. W ten sposób połączyła postać historyczną z jedną z charakterystycznych wizytówek miasta. Mural wykonał artysta wizualny Piotr Saul2.

Działania edukacyjne

Powstanie muralu poprzedziły różne działania edukacyjne. Zorganizowano konkursy szkolne, odbyło się także zwiedzanie Wrocławia śladem murali. Zdolna młodzież (wyłoniono 20 uczniów w wieku od 12-18 lat) miała też okazję zwiedzać ważne instytucje edukacyjne we Wrocławiu, uczestniczyć w warsztatach teoretyczno-praktycznych.

Ciekaw jestem, jak wyglądają inne murale związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Chętnie zamieszczę ich zdjęcia na blogu.

Przypisy:

      1. Zob. Mural na sto lat niepodległości, www.gazeta-olawa.pl, 12.09.2018; Fotorelacja z uroczystości odsłonięcia muralu, www.mgck-jl.pl, 20.09.2018; ↩︎
      2. Zob. informacje biograficzne na stronie artysty ↩︎

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »