#ksiazkadlapremiera

#

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Z pewnością zwróciliście uwagę na wypowiedź premiera Mateusza Morawickiego, nie tylko bankowca i polityka, ale i z wykształcenia historyka, która padła w Muzeum w Markowej. Przypomnijmy:

Nie zrobiliśmy wszystkiego (…) żeby wyjaśnić naszą historię. 25 lat wolnej, niepodległej Polski z tego punktu widzenia były według mnie stracone.

Część z nas przyjęła ją z zaskoczeniem, część może z oburzeniem. Wszystkiego z pewnością nie zrobiliśmy, ale czy to, co wykonaliśmy, jest nic nie warte? Wobec takich słów chyba nikt, kto naukowo pracował i pracuje, często borykając się z różnymi przeciwnościami, nie może chyba przejść obojętnie. Być może wielu z nas spojrzało na przysłowiową półkę, na której stoją nasze publikacje. Czy naprawdę nic nie znaczą? Czy wielkie debaty na temat naszej historii, które toczyły się po 1989 r. z naszym udziałem nie mają żadnej wartości, nie przyniosły naszemu społeczeństwu żadnych korzyści? Nie można się godzić bez słowa z takimi opiniami. Uderzają w nasze dobre imię i podważają społeczny autorytet, którym chyba sie jeszcze cieszymy. Co zatem zrobić? Pisać kolejny list protestacyjny? A może lepiej zareagować tak jak na naukowców przystało i zaprezentować nasze efekty badań? Nie, nie mamy na myśli kolejnej konferencji. Raczej akcję pod hasłem „podaruj książkę politykowi  – może przeczyta choć spis treści“.

W związku z tym zwracamy się do wszystkich z apelem o wysłanie jednej, dwóch pozycji z historii najnowszej (w formie papierowej lub pdf), której jesteście autorami i którą uważacie za ważną w waszym dorobku, na adres Kancelarii Premiera z prośbą o włączenie do księgozbioru podręcznego tego urzędu. Skoro polityka historyczna jest jedną z głównych aktywności władz, dobrze byłoby tam taką bibliotekę stworzyć. Wiedzy wszak nigdy dość, zwłaszcza u politycznych elit.

Prof dr hab. Włodzimierz Borodziej, IH Uniwersytetu Warszawskiego

Prof. dr hab. Barbara Engelking, IFiS PAN Warszawa

Dr hab. Grzegorz Hryciuk, prof. IH Uniwersytetu Wrocławskiego

Dr hab. Dariusz Libionka, prof. IFiS PAN Warszawa

Dr hab. Piotr M. Majewski, IH Uniwersytetu Warszawskiego

Prof. dr hab. Andrzej Paczkowski, ISP PAN Warszawa

Prof. dr hab. Jan M. Piskorski, IHiSM Uniwersytetu Szczecińskiego

Prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, IH Uniwersytetu Wrocławskiego

Prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska, em. prof. WNPiD Uniwersytetu im. A. Mickiewicza

Dr hab. Marcin Zaremba, prof. IH Uniwersytetu Warszawskiego

Prof. dr hab. Marek Zybura, CSNE Uniwersytetu Wrocławskiego


Podajemy adres: 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Al. Ujazdowskie 1/3

00-583 Warszawa

eMail: sprm@kprm.gov.pl

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »