Jubileusz z fantazją

J

Co łączy \”Dziewiczą Puszczę\”, \”Gaj Humboldta\”, \”Ogród Zwierząt\”, \”Szarlotogród\” (kolejne nazwy można wymieniać bez większych trudności) z jubileuszem 40-lecia istnienia berlińskiego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego? Odpowiedź może być i krótka, i długa. 


Krótka jak obrazek. Jest nim mapa stacji berlińskiego metra, którą wydrukowało Towarzystwo w „polskiej wersji językowej”, gzie skrupulatnie przełożono nazwę każdej stacji metra. 


\"\"

Zdjęcie: Jubileuszowa podkładka pod myszę (zbiory własne)


Długa musi przybrać formę bardziej wyczerpującej opowieści. Mówi ona o długiej historii i wielu różnych projektach polsko-niemieckich. Ich celem było przybliżenie mieszkańcom Berlina, podzielonego, a po 1990 r. zjednoczonego kraju sąsiada, jego historii i kultury.


Towarzystwo ma za sobą długą i owocną historię. Nie sposób zliczyć zorganizowanych przez nie różnorodnych przedsięwzięć. Każdy, kto się zetknął z nim, ceni sobie wypracowany przez lata sposób widzenia spraw polsko-niemieckich, szukania porozumienia między Polakami a Niemcami. Mimo czterdziestki na karku Towarzystwo potrafi zaskoczyć nowymi pomysłami, sposobem docierania z tematami polskimi do wymagającej publiczności Berlina. Niezliczona ilość konferencji, prezentacji książek, zorganizowanych wystaw, działalność chóru „Spotkanie” to tylko mały wycinek jego działalności. Ważną jej częścią jest współpraca w wydawaniu dwujęzycznego, polsko-niemieckiego magazynu „Dialog”, cieszącego się zasłużoną renomą. Stać je jednak i na trochę luzu. Stąd wspomniana na początku mapa metra po polsku, dzieło studentów z Poczdamu. Trafiła ona na torby, podkładki pod myszę i stała się użytecznym i dowcipnym gadżetem. 


To gdzie się wybieramy? Do Friedrichstrasse czy do Fryderyka? Oczywiście do Fryderyka! A samemu Towarzystwu i jego długoletniemu przewodniczącemu, Christianowi Schröterowi koniecznie życzyć należy staropolskich \”Stu lat!\”


Mapę w dużej rozdzielności można znaleźć tutaj, a wykaz wszystkich nazw z propozycją tłumaczenia na język polski tutaj.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt