Internetowe peregrynacje (5)

I

Zgłaszam się z małym poślizgiem. Zagrożenie epidemią dotyka wszystkich. Po załatwieniu bieżących spraw, mogę znów wrócić do pisania i lektur. W czasie wolnym uczyłem się składania filmów. Tylko z pozoru jest to odległa sprawa dla historyków. Tworzenie i składanie filmów stwarza nowe możliwości z docieraniem do szerszej grupy osób. Pierwsze efekty są dostępne już w necie. Inne czekają na zielone światło. W najbliższą sobotę internetowe peregrynację ukażą się zgodnie z harmonogramem.

Archiwalia

Lutowe wydanie czasopisma „Archivar” poświęcone jest problemowi przygotowania, udostępnienia oraz przechowywania wiedzy na nośnikach elektronicznych. Uwagę poświęcono także budowie infrastruktury zbiorów. Zob. Forschungsdatenarchivierung, „Der Archivar. Zeitschrift für Archivwesen”, 2020, H. 1.

Publikacje

W archiwach saksońskich znajduje się dużo materiałów wykonanych przez fotografów amatorów ze środowiska robotniczego. Przez dziesiątki lat nie interesowały one badaczy. Dopiero przed kilku laty zainicjowano projekt badawczy pt. „Fotografie amatorów proletariackich z Saksonii”. Zainteresowały się tym pomysłem również biblioteki i zaczęły sukcesywnie udostępniać wersje elektroniczne materiałów z wykorzystaniem tego rodzaju zdjęć. Przykładowo biblioteka w Dreźnie udostępniła w internecie czasopismo „Fotograf-Robotnik”. Następnie „Kalendarz robotniczy” (1923-1933). O tych projektach pisze szerzej Wolfgang Hesse, Der rote Abreißkalender. Revolutionsgeschichte als Wandschmuck (autor zamieścił też odpowiednie odsyłacze).

Wolności słowa poświęcono osobny zeszyt czasopisma „Aus Politik und Zeitgeschchte”. Autorzy pytają o specyfikę, zagrożenia, granice. Interesują ich także mowa nienawiści czy tzw. fake newsy. Zob. Freie Rede. Aus Politik und Zeitgeschichte.

Biografie

Kilka dni temu zmarła dr Ewa Unger. Aureliusz M. Pędziwol poprosił mnie o napisanie krótkiego wspomnienia. Wykorzystał je następnie w swoim artykule „Zmarła Ewa Unger. Żyła dla dialogu”. Przy kreśleniu tych paru zdań zrobiłem mały bilans znaczenia tak wyjątkowej postaci. Odszedł kolejny ważny świadek historii. Dr Ewa Unger, tragicznie doświadczona w czasie II wojny światowej, potrafiła się odnaleźć w nowej rzeczywistości, z ogromnym zaangażowaniem poświęcić się dialogowi polsko-niemieckiemu. Była współtwórczynią Fundacji „Krzyżowa”, przez pierwsze lata zasiadała w jej kierowniczych gremiach. Dla młodych mogła być przykładem szukania dialogu, merytorycznego ścierania się w poglądach, aż w końcu realizacji wspólnych celów. Mam nadzieję, że wywiad rzeka przeprowadzony z dr Unger ukaże się w następnych miesiącach.

Blogi

Na platformie dla historyków hypothesis.org mieszczono interesujący wykaz ciekawych linków do blogów ze Skandynawii. Takie zestawienia są potrzebne. Pokazują potencjał, mogą też być inspiracją do innych narodowych / regionalnych zestawień. Linki podzielono na blogi i podcasty. W pierwszej części wymieniono muzea i archiwach oraz naukowców bloggerów. Szerzej zob. Fid Nordeuropa, Webressourcen aus Nordeuropa – Blogs und Podcasts 2020

Aplikacje

Coraz więcej osób szuka aplikacji internetowych do kształcenia na odległość. Często uniwersytety proponują pakiety programów, nie wszystkie jednak zdają egzamin. Warto sięgnąć po alternatywne rozwiązania. Zainteresowałem się tym problemem, w końcu mnie też to dotyczy. Na blogu zamieściłem osobny wpis na ten temat.

Media

Na czas trwania pandemii czasopismo internetowe „Public History Weekly” dostępne jest online bez ograniczeń.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »