Internetowe peregrynacje (2)

I

Raz w tygodniu zamieszczam różne linki do materiałów internetowych. Punktem ciężkości w tym tygodniu były tematy związane z obchodzeniem się z przeszłością. Zgłębiałem je, przygotowując się do dyskusji nad inicjatywą budowy pomnika dla polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. Drugim wiodącym tematem tego tygodnia było bezpieczeństwo w sieci. A poza tym wiele innych ciekawych stron.

Archiwalia

Dwa dłuższe cytaty z wystąpienia w Krakowie prezydenta Francji, Emmanuela Macrona:

Zbudujemy Europę znając jej historię, broniąc jej przed wszelkimi próbami fałszowania bądź pisania na nowo kilku stron jej dziejów bądź całych okresów historycznych. Niezależnie od tego, jaki kraj, czy jaka partia jest autorem takiego fałszowania. Nie chodzi o usuwanie się w cień ani o wyrażanie skruchy, musimy patrzeć świadomie, nie możemy zacierać żadnych śladów. Musimy również pozwolić na to, aby naukowcy i historiografowie spierali się i dyskutowali, aby spróbować budować prawdę o naszych narodach i o naszej Europie. Musimy budować, i sądzę, że jest to jednym z kluczowych wyzwań dla waszego pokolenia, budować wspólną europejską pamięć.

oraz

(…) Patrzenie historii prosto w twarz, to również świadomość tego, że mamy ciemne strony w dziejach, tak jak w historii każdego kraju, że zdarzyły się lub być może zdarzają się jeszcze dzisiaj w Polsce, ale także zdarzały się we Francji. Antysemityzm, nienawiść do drugiego człowieka, mieliśmy czasami ich objawy i nie zwalczaliśmy ich z wystarczającą mocą. Patrzenie historii prosto w twarz to również świadomość tego, że historia Polski nadal jest historią europejską. Polska jest samą sobą tylko wtedy, gdy zaangażowana jest w Europę i szanuje europejskie wartości. Wartości humanistyczne, które bardzo wysoko stawiane są w szczególności tutaj na Uniwersytecie Jagiellońskim. A jednocześnie mamy tę nieusuwalną cząstkę tragicznej historii, która łączy Europejczyków.

Wykład Prezydenta Francji Emmanuela Macron dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Kraków, 4.02.2020.

Wykaz muzeów i innych archiwów z otwartym dostępem do dzieł sztuki nieobjętych prawami autorskimi (nieograniczone pobieranie obrazów w wysokiej rozdzielczości). Open access image libraries – a handy list.

Publikacje

Artykuł: Justyna Kijonka, Socjologiczna analiza pamięci mieszkańców polskiego Górnego Śląska o służbie mężczyzn w Wehrmachcie.

Wie die Rechten die Geschichte umdeuten. Geschichtsrevisionismus und Antisemitismus (publikacja składa się z trzech części: NS i holokaust, NRD i upadek muru oraz strategie działania z zakresu pedagogiki, mediów i sektora kultury).

Anna Kwiatkowska-Drożdż, Obcy, czyli my. Niemcy w poszukiwaniu nowej tożsamości (publikacja dostępna jako pdf i epub).

Zapis m.in. debaty na temat Polen-Denkmal w Berlinie: Dieter Bingen, Simon Lengemann (Hrsg.), Deutsche Besatzungspolitik in Polen 1939 – 1945: eine Leerstelle deutscher Erinnerung?

Kryzys na świecie – świat w kryzysie„Sprawy Międzynarodowe”, Nr 2 (2019).

Czasopismo: „Historia Fotografii”. Temat wiodący: Czy to koniec fotomontażu? Is Photomontage Over? „History of Photography” Vol. 43 (2019).

100 lat Reichsarchiv. Materiały pokonferencyjne: 100 Jahre Reichsarchiv m.in. artykuł P. U. Weißa: Ciągłość ekspertów? Kadry z III Rzeszy zatrudnione w Archiwum Federalnym i Niemieckim Archiwum Centralnym NRD (Kontinuität der Experten? Zu personellen NS-Belastungen im Bundesarchiv und im Deutschen Zentralarchiv der DDR).

Czasopismo „Sensus Histriae”, Vol 36, No 3 (2019). Temat wiodący: W dziesięć lat od Apelu z Blois. Apel o debatę.

Biografie

Nowe spojrzenie na biografię Wielkiego Elektora, księcia Fryderyka Wilhelma. Wywiad z autorem Jürgenem Luh: Fünf Mythen um Friedrich Wilhelm von Brandenburg.

Biografia jednej z członkiń „Rote Kapelle” (Czerwona Orkiestra) Mildred Harnack, straconej 16 lutego 1943 r.

Blogi

Jest to przykład udanego połączenia kompetencji historyka i popularyzatora. Teksty dra Łukasza Wolaka o Polakach w Niemczech to prawdziwa kopalnią wiedzy (autor zamieszcza wielokrotnie nieznane, dotąd niepublikowane materiały, zdjęcia, diagramy i inne). Blog o polskich uchodźcach w Niemczech.

Media

Artykuł: Andrea Rehmsmeier, NS-Geschichte zwischen Erinnerung und Aktenlage (Interesujący raport na temat pracy przymusowej w Getyndze i trudności w analizie relacji świadków i materiałów urzędowych).

Artykuł: Anna Kwiatkowska-Drożdż, Niemiecka droga tam i z powrotem – od „lęku przed Holocaustem” do „lęku przed antysemityzmem”, „Klub Jagielloński”, 12.02.2020.

Rozmowa : Mariusz Olczak: mamy prawo wprowadzić AK do historii Europy (mój komentarz: pogubiłem się nieco w pytaniach / stwierdzeniach p. redaktor i wywodach jej rozmówcy… czy nie lepiej byłoby mocniej uwypuklić zasoby AAN związane z działalnością AK?).

Artykuł: Petra Bahr, Petra Bahr: Was ist heute noch konservativ?

Wywiad: Rudolf Neumaier, Was wusste er? Der Kirchenhistoriker Hubert Wolf über die Quellen, die der Vatikan nun zum Pontifikat von Pius XII. zugänglich macht. (Od marca br. będą dostępne materiały archiwalne z okresu pontyfikatu Piusa XII. Zawierają ok. 200 tys. jednostek archiwalnych. Historycy liczą, że uda się odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. o stosunek Watykanu do holokaustu).

Artykuł: Tomasz Nałęcz, Prof. Legutko chciałby przykryć zbrodnię w Jedwabnem falą kłamstwa. Cytat z tego tekstu:

PiS-owska próba oczernienia pamięci o jednym z najdonioślejszych wydarzeń w naszych XX-wiecznych dziejach, jakim było zwycięstwo „Solidarności” nad systemem komunistycznym, jest posunięciem głupim i kaleczącym dumę z jej dokonań.

Wywiad Beaty Maciejewskiej z Grzegorzem Hryciukiem o obławie augustowskiej: Obława augustowska, największa powojenna zbrodnia na cywilach w Europie. Zwłok wciąż nie znaleziono.

Wywiad Pauliny Januszewskiej z Jerzym Halbersztadtem: Halberstadt: Demontaż instytucji kultury trwa w Polsce od dawna. To „zasługa” nie tylko PiS-u.

Wywiad Mateusza Perowicza z Arturem Ciechanowiczem, ekspertem ds. polityki historycznej Niemiec w Ośrodku Studiów Wschodnich z 27.02.2018: Niemcy uważają się za pierwsze ofiary Hitlera

Artykuł: Ned Richardson-Little, Was ist los in Erfurt? Die ostdeutsche Vergangenheit und die demokratische Krise der Gegenwart – Geschichte der Gegenwart

Bezpieczeństwo w sieci

Prywatność, prywatność i jeszcze raz prywatność: Stopniowo i bez zadyszki – trenuj prywatność z Panoptykonem.

Varia

Miejsce powiązania (zaproszenie do współpracy przy opracowaniu posterów skierowany do rodzin byłych więzionych w KZ-Neuengamme).

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »