Oferta muzealna Berlina jest przebogata. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, w tym i zainteresowani historią XX w. Od kilku lat w samym centrum stolicy Niemiec, na Unter den Linden, pokazywana jest stała wystawa poświęcona byłemu burmistrzowi miasta (Zachodniego Berlina) i późniejszemu kanclerzowi RFN, Willy’emu Brandtowi. Jej organizatorem jest Fundacja jego imienia. Wielkoformatowe zdjęcie z klęczącym w Warszawie w grudniu 1970 r. kanclerzem umieszczono w witrynie od strony stale pełnej przechodniów ulicy.
Wystawę w Forum im. W. Brandta otwarto w 2012 r. Okazją była 20 rocznica śmierci kanclerza i zbliżające się stulecie jego urodzin. Na 400 metrach kwadratowych urządzono nowoczesną multimedialną wystawę. Nosi tytuł: „Willy Brandt – życie polityka“ i składa się z pięciu chronologicznie ułożonych części. Pierwsza dotyczy dzieciństwa i młodości w Lubece oraz emigracji w Norwegii i Szwecji. Druga jest poświęcona początkom kariery politycznej w powojennych Niemczech, najpierw jako polityka komunalnego, potem krajowego. Brandt musiał nie tylko rywalizować z innymi działaczami, ale i zmierzyć się z próbami dyskredytacji (z powodu pobytu na emigracji w godzinie „niemieckiej próby”, czy bycia nieślubnym dzieckiem). Trzecia część wystawy dotyczy okresu rządów kanclerskich. Na uwagę zasługuje przede wszystkim pokazanie polityki wschodniej oraz nawiązania relacji z Polską i innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. W centrum umieszczono zdjęcie-ikonę: klęczącego kanclerza przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta. Dwie ostatnie części poświęcono działalności politycznej Brandta po rezygnacji ze stanowiska kanclerza, jego zaangażowaniu na rzecz polityki światowej i europejskiej. W witrynach wystawowych umieszczono różnego rodzaju przedmioty związane z politykiem, zdjęcia, dokumenty. Można też obejrzeć fragmenty filmów, wysłuchać tekstów wystąpień. Postać W. Brandta została umieszczona na szerokim tle wydarzeń XX w., co pozwala lepiej zrozumieć i ocenić dokonywane przez niego wybory i podejmowane działania.
Wprawdzie na wystawie nie można było pokazać wielu szczegółowych wątków, można je jednak pogłębić, sięgając do oferowanych multimediów czy publikacji wydawanych przez Fundację im. Willy’ego Brandta, która ma tu swą siedzibę. Publikacje dostępne są na miejscu, można je też kupić. Na uwagę zasługuje przede wszystkim 10-tomowe wydanie dzieł W. Brandta (także w wersji elektronicznej) oraz dwie serie naukowe, studia i dokumenty.
W Forum organizowane są różne konferencje, workshopy oraz prezentacje książek. Pracownicy służą pomocą w zwiedzaniu wystawy, organizują spotkania i dyskusje z uczniami. Z pewnością Forum to miejsce warte odwiedzenia, warto więc podążając w kierunku Bramy Brandenburskiej choć na chwilę tu wstąpić, obejrzeć wystawę, przy okazji napić się pysznej kawy. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.