„Dać energiczny odpór fałszywym wyobrażeniom i pojęciom”

&

Pad takim tytułem ukazał się dzisiaj wywiad z prezesem Zrzeszenia Historyków i Historyczek Niemiec, prof. Martinem Schulze-Wesselem. Mówił w nim m.in. o sprawie bezmyślnego używania określenia „polskie obozy koncentracyjne” w niemieckiej przestrzeni publicznej, w tym mediach oraz działaniach związanych z polityką historyczną. Jest to wypowiedź dla nas bardzo ciekawa.

Głos zabrał jeden z ważniejszych historyków średniego pokolenia,  specjalistów zajmujących się sprawami Europy Środkowo-Wschodniej, który – wbrew temu co sądzą niektóre polskie media – nie uczestniczy w spisku przeciwko Polsce i nie bierze udziału w manipulowaniu historią, a wręcz przeciwnie, stale apeluje o większą wrażliwość w wypowiedziach o sprawach polskich.

Jego głos ważny jest też z innego powodu. Jest to bowiem kolejny przejaw dyskusji, jaka toczy się w Niemczech na temat historii. Można oczywiście narzekać i krytykować przebieg tych rozmów. Należy jednak pozazdrościć prostego faktu, ze taka dyskusja się toczy. U nas wielka debata polsko-żydowska chyba wyczerpała siły i zainteresowanie.

Foto: Oświadczenie PTH w sprawie nowelizacji ustawy o IPN.

Czy kogokolwiek u nas poruszyło ważne oświadczenie Polskiego Towarzystwa Historycznego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN? Czy proponowane tą ustawą zmiany są, czy nie są znacznym ograniczeniem swobody naszych badań historycznych? Czy są w ogóle potrzebne? Do czego mają prowadzić? Czy należy, tak jak PTH zrobiło, wyrażać zaniepokojenie? Czy powinniśmy za instrument własnej polityki historycznej obierać sankcje prawne ze strony państwa?

A może powinniśmy również zastanowić się, jakie wizje najnowszej historii Polski są publicznie propagowane? Jak się do siebie mają i czy można je zbliżyć? Dlaczego właściwie porzucono dyskusję nad bilansem historycznym pewnych epok, np. PRL? Cóż możemy zrobić, oprócz biadolenia, w sprawie szkolnej edukacji historycznej młodych Polaków, zanim zagarną ich umysły i dusze skrajne postawy i poglądy (bezdyskusyjna apoteoza narodu lub całkowite odrzucanie wartości patriotyzmu)?

Może o tym powinniśmy dyskutować, tymi problemami się zająć, miast czujnie śledzić kto i co nieprzyjemnego powiedział o nas za granicą? No tak, znów komentarz naiwnego. Tymczasem, polecam lekturę wywiadu z prof. Schulze-Wesselem, są w niej inspiracje także dla nas.

Link do wywiadu prof. Martina Schulze-Wessela.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

Niemcoznawca, historyk, fotograf, bloger, fan nowoczesnych technologii, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i szef Centrum Willy'ego Brandta U. Wr. we Wrocławiu.

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt