Ten dzień ma szansę zapisać się jako ważna data w kalendarzu dziejów Polonii i relacji polsko-niemieckich. 28 czerwca b.r. odbędzie się uroczyste przekazanie aktu umowy w sprawie utworzenia Centrum Dokumentacji Kultura i Historia Polaków w Niemczech. Odbierze go dr Wolfgang Kirsch, dyrektor Ladschaftsverband Westfalen-Lippe (LWL), która to instytucja przejęła kuratelę nad nową placówką. W ten sposób polski pejzaż kulturalny i oświatowy w Niemczech wzbogaci się o nową, ważną placówkę. Jest więc duża szansa na wypełnienie luki, jaka istniała do tej pory w zakresie badań i popularyzacji historii i kultury polskiego wychodźstwa w Niemczech.
Utworzenie Centrum Dokumentacji Kultura i Historia Polaków w Niemczech poprzedziły miesiące przygotowań. Warto przypomnieć, że decyzję o utworzeniu Centrum podjęto w czasie rozmów polsko-niemieckich z okazji 20. rocznicy podpisania układu między RP a RFN o dobrym sąsiedztwie. Podstawą jego utworzenia było tzw. studium wykonalności napisane przez dr. Jacka Barskiego, które spotkało się z pozytywną oceną przedstawicieli Polonii, władz polskich i niemieckich oraz naukowców.
Placówka ma stać się forum wymiany informacji o dziejach Polaków w Niemczech, ich kulturze i życiu organizacyjnym. By osiągnąć ten cel, planuje się utworzyć portal internetowy. Ma się on składać z kilku modułów, które będą stale poszerzane. Są to: atlas miejsc pamięci, bank danych zawierający informacje biograficzne o Polakach w Niemczech oraz ich organizacjach. Dzięki temu będą możliwe m. in. różne badania genealogiczne. Portal ma też być wykorzystany do prezentacji wystaw.
Siedzibą Centrum będą historyczne pomieszczenia tzw. Domu Polskiego, które należą do Związku Polaków w Niemczech „Rodło” w Bochum. Stoi on przy Am Kortländer 6. Do czasu zakończenia przebudowy na cele przyszłej placówki i koniecznego remontu, Centrum będzie korzystać z pomieszczeń Zeche Hannover (LWL-Industriemuseum Dortmund) w Bochum, jednego z muzeów przemysłu wchodzącego w skład LWL.
Nowym dyrektorem Centrum został dr Jacek Barski, historyk sztuki i kurator wystaw. Studiował historię sztuki, filozofię i estetykę we Wrocławiu i Münster. W 1992 r. obronił w Münster doktorat pt. „Struktury komunikacji estetycznej w myśli Romana Ingardena / Die Strukturen der ästhetischen Kommunikation im Denken von Roman Ingarden”. Od 1992 r. dał się poznać jako autor licznych publikacji, katalogów wystaw i projektów wystawienniczych. Na jego koncie jest ponad 20 projektów wystawowych w różnych międzynarodowych muzeach, ponad 50 mniejszych i średnich wystaw i projektów prezentacji sztuki.
Centrum będzie finansowane ze środków rządu RFN.
Bliższe informacje o nowej placówce i jej planach można znaleźć w broszurze informacyjnej, która jest dostępna po polsku i niemiecku.