Krytyczne wydanie „Mein Kampf” jest już dostępne online

K

Przed 6 laty monachijski Instytut Historii Najnowszej opublikował pierwsze dwutomowe krytyczne wydanie „Mein Kampf”. Publikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko wąskiego grona badaczy. Teraz jest ona dostępna bezpłatnie online. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możemy łatwo przeszukiwać cały tekst. Sięganie po pirackie kopie dostępne w internecie, staje się bezprzedmiotowe.

Pierwszy wydanie krytyczne

Dokładnie 70 lat po śmierci Adolfa Hitlera  Instytut Historii Najnowszej w Monachium opublikował po raz pierwszy krytyczne wydanie „Mein Kampf”. O tej imponującej publikacji pisałem w innym miejscu. Instytut w ten sposób zrealizował dwa zadania.

Po pierwsze udostępnił do dalszych badań jedno najważniejszych źródeł do dziejów Niemiec w pierwszej połowie XX wieku. Po drugie uprzedził druk dalszych kopii bez komentarza naukowego. Publikacja monachijska, wbrew obawom czasem wyrażanym, nie przyczyniła się w żaden sposób do wsparcia środowisk nacjonalistycznych w Niemczech.

Rozkładając narrację Hitlera na składniki, dokonała raczej jej demistyfikacji.

Wydanie online

Teraz, po kilku latach pracy udostępniono online tą edycję. Format zacznie ułatwia pracę z tym źródłem. Dwa opasłe tomy w dużym formacie były bardzo nieporęczne i niepraktyczne. W dodatku publikacja jest dostępna bezpłatnie.

W ten sposób Instytut umożliwił każdemu dotarcie do dokumentu wraz z naukowym do niego komentarzem. Warto podkreślić, że wersja drukowana i elektroniczna są identyczne.

Architektura strony internetowej

Po wywołaniu adresu strony ukazuje nam się okładka drukowanego wydania „Mein Kampf”. Po lewej stronie umieszczono menu i po jego rozwinięciu mamy do wyboru wstęp, t. 1 i 2. Nawigacja po poszczególnych częściach jest intuicyjna.

W menu dostępna jest możliwość przeszukania całego tekstu. W tym celu w odpowiednie pole wpisujemy szukane hasło/słowo, wyniki możemy wyświetlić jeden po drugim (za pomocą aktywnych odsyłaczy).

Na razie publikacja jest dostępna tylko po niemiecku. Być może wkrótce pojawi się możliwość przełączenia komend na angielski.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »