Od trzech lat korzystam z komputerów Appla. Początki nie należały do łatwych. Musiałem zmienić wieloletnie przyzwyczajenia, praktycznie na nowo uczyć się wszystkich programów. Nie żałuję tego, praca w tym systemie sprawia mi sporo satysfakcji. Zaraz pewnie usłyszę utyskiwania, że to komputery tylko dla nielicznych, przereklamowane itd. Moje doświadczenia są bardzo pozytywne. Od trzech lat nie miałem większej awarii, nawet jeśli jeden z programów się zawiesza – co zdarza się bardzo rzadko – mogę pracować dalej, nie istnieje konieczność zresetowania komputera itd. Wykonanie kopii zapasowej całego systemu nie nastręcza większych problemów, po godzinie, dwóch można znów pracować.
W pracy korzystam z programów, które działają w tle, ale też takich, które pozwalają mi na pisanie tekstów (programy nielinearne), ich konwersję i formatowanie, dalej archiwizowanie i obróbkę fotografii, aż w końcu umieszczanie tekstów na blogu. Przetestowałem wiele programów, za każdym razem kierowałem się ich kompatybilnością. Ponieważ korzystam też z applowskiego tableta, zwracam na to dużą uwagę.
Poniżej przedstawię listę tych programów, z których korzystam najczęściej. Nie wyczerpuje ona oczywiście wszystkich możliwości, chętnie skorzystam z podpowiedzi, po co jeszcze warto sięgnąć. Inspiracje często czerpię z blogu Bretta Terpstry. Takich stron jest oczywiście więcej, nie każdy jednak z blogerów dba o aktualizacje. Brett odznacza się dużą pomysłowością, często zamieszcza ciekawe rozwiązania.
W tle
Hazel, automatyzacja działań
PopClip, program do automatyzacji działań
Edytory tekstów
Adobe Indisign CS 6, profesjonalny program do składu tekstu
TextExpander, jeden z najlepszych tzw. nielinearnych edytorów tekstu, używam go do większych projektów
Scrivener, edytor tekstu, wspiera różne języki programowania, bardzo prosty w użyciu
Ulysses
Smultron 5, edytor tekstowy, w najnowszej wersji problem z konwersją plików rtfd, poza tym pisze się w nim świetnie
Wizualizacja danych
MindNode Pro, mind mapping
Bazy danych
Day One, dziennik, szczególnie przydatny do zapisywania różnych pomysłów, cytatów itd.
DevonThink Office Pro
Zdjęcia i ich obróbka
Adobe Photoshop Lightroom 5, zarządzanie zdjęciami i wstępna obróbka
DXO View Point 2, obróbka zdjęć, duże możliwości, korekta perspektywy
Perfect Photo Suite 8, niewielki program, przydatny do zmniejszania rozmiaru zdjęć, możliwość umieszczania znaku wodnego na zdjęciach.
Transport tekstów na blog
ForkLift, menadżer plików
Metropolis, program do pisania i edytowania postów na blogu, mankamentem jest brak formatowania zdjęć, wysyłania tekstów na facebook. Można to obejść wysyłając tekst przez twittera. Poza tym sprawia się nieźle.
Social media
GoodDay, zarządza różnymi programami społecznościowymi, m.in. facebookiem, twitterem i in., program otwiera się z listwy, dla mnie zbyt mały ekran, może znajdę coś lepszego
Użytkowe
Adobe Acrobat Pro, zarządzanie plikami pdf
Alfred 2, wyszukiwarka plików na dysku komputera.
A Better Finder Rename 9, zamiana nazw plików. Możliwość działania na wielu plikach. Pomocny zwłaszcza w nadawaniu jednolitych nazw plików zdjęciowym.
Cobook, rozbudowany wykaz kontaktów, możliwość wpisywania tych kontaktów bezpośrednio z listwy.
BusyCal, kalendarz. Więcej możliwości niż standardowy iCal.
CheatSheet, niewielki program, w czasie korzystania z jednego z programów możliwość wyświetlenia skrótów klawiszowych.
DoublePane, możliwość podzielenia ekranu na dwie części. Szczególnie przydatny w czasie pisania tekstu i przeglądania netu bez konieczności przełączanie programów.
Fantastical, kalendarz, możliwość wpisywania nowych terminów bezpośrednio z listwy. Duże ułatwienie
Monosnap, prosty program do zrzutów ekranowych.
PDF Squeezer, zmniejszanie plików PDF