Jak utworzyć stronę internetową

J

Istnieje niezliczona ilość stron internetowych. W necie można znaleźć informacje na każdy temat i o każdej niemalże aktywności. Strony zakładane przez osoby fizyczne mają różny charakter, od typowo naukowych po hobbystyczne. Zainteresowanie tymi ostatnimi stale rośnie, wszak pasjami lubimy się dzielić i chwalić nimi. Jak szybko założyć własną stronę? Kilka porad poniżej.

Uwagi ogólne

Na początku należy się dobrze zastanowić nad wyborem platformy (serwera), na której chcemy utworzyć własną stronę. Należy przejrzeć oferty różnych firm. Najpopularniejszą jest home.pl. W pierwszym roku użytkowania opłaty nie są duże. Otrzymujemy całkiem sporo miejsca do dyspozycji i możemy wybrać nam odpowiadający adres strony. Jego sformułowanie wymaga chwili uwagi. Przez kolejny rok, a potem być może przez lata będziemy z niego korzystać, powinien być możliwie krótki i oddawać treść / specyfikę naszej strony.

Poniżej przedstawię główne kroki, które pozwolą na utworzenie własnej strony. Wybrałem wspomniana platformę home.pl (według tego schematu można przejrzeć także inne oferty i podjąć decyzję).

Home.pl

Oferta home.pl jest atrakcyjna. Za roczny hosting płacimy jednorazowo 12 zł (hosting biznes). Domena z końcówką .pl jest bezpłatna (do 5). Ale uwaga – po roku opłaty znacząco wzrastają. Roczny koszt utrzymania serweru / hostingu oraz domeny kosztuje ok. 500 zł (będąc stałym klientem można negocjować ostateczną kwotę).

WordPress

Po zalogowaniu się musimy zainstalować aplikację na serwerze / hostingu. Od lat używam wordpress. Dostępna jest przejrzysta instrukcja, jak to zrobić. Następnie wybieramy albo jedną z darmowych „skórek”, albo kupujemy nową. Zaraz też możemy zainstalować pierwsze wtyczki.

Do WordPressa oferuje się dużo darmowych gotowych „motywów”. Nie są złe. Od wyboru jednego z nich proponuję rozpocząć.

”Motywy” i wtyczki

Trzeba się zastanowić, jaki charakter ma mieć nasza strona. Czy ma informować o naszej pracy (portfolio), czy przedstawiać różne informacje, np. blog z portfolio. Czy chcemy zamieszczać zdjęcia? Itd. O blogu pisałem nie raz. Ostatnio ukazał się mój artykuł na ten temat w „Wiadomościach Historycznych”.

Podobnie jak z wyborem „motywu”, wybór wtyczek jest także duży. Usprawniają one znacznie naszą pracę. Przykładowo do prezentacji zdjęć używam płatnej wtyczki SmartSlider. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie „skórki”, czy wtyczki / wtyczek, proponuję przetestować darmowe wersje próbne i przekonać się, czy nie odpowiadają naszym wyobrażeniom i potrzebom.

Pozycjonowanie strony

Po założeniu strony należy zastanowić się nad jej pozycjonowaniem (temat na osobny wpis). Dzięki temu nasza strona będzie lepiej rozpoznawalna w wyszukiwarkach internetowych. W przypadku bloga warto uwzględnić także częstotliwość publikowania nowych tekstów (określić konkretny dzień i godzinę) i ich strukturę (m.in. śródtytuły, linki itd.).

Pierwsze kroki są łatwe. Czy jednak całe przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, zależy od naszej wytrwałości i kreatywności. O stronę trzeba dbać, uaktualniać co jakiś czas, starać się ją propagować np. z pomocą mediów społecznych. Porzuconych martwych stron też jest w sieci niemało. Stanowią często taki rodzaj elektronicznych śmieci, porzucone i nieaktualne mogą też czytelników dezinformować.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »