Drugi pałac

D

W ostatnich latach wielokrotnie fotografowałem pałac w Laskowicach (obecnie część Jelcza-Laskowic). Mniej okazji miałem w przypadku drugiego pałacu, zlokalizowanego w Jelczu. Byłem tam raz, bardzo krótko, działał jeszcze dom opieki społecznej (gospodarzem pałacu była parafia pw. św. Elżbiety z Wrocławia). Na teren wszedłem wtedy przypadkowo. Brama była otwarta, zrobiłem kilka zdjęć. Potem próbowałem wrócić raz jeszcze w to miejsce, jednak za każdym razem wejście było zamknięta. Teraz nadarzyła się wreszcie okazja.

Otwarte drzwi

W przyszłą sobotę w Jelczu-Laskowicach odbędzie się „Dzień Muzeów”. Tym razem w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O godz. 11.00 zaplanowano zwiedzanie pałacu w Jelczu, gości powitają członkowie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Zwiadowców Historii. Dziś, niejako przedpremierowo, mogłem zobaczyć pałac, zabudowania oraz park. Tym razem miałem dużo czasu na zrobienie zdjęć. Ich wybór zamieszczam na blogu z fotografią.

Życie codzienne?

Po powrocie do domu zacząłem szukać informacji o pałacu. Większość dostępnych to opisy pióra historyków sztuki. Nie znalazłem informacji o życiu codziennym, mieszkańcach pałacu. Przekartkowałem pięknie wydane w czterech tomach wspomnienia „Inni. Ludzie powiatu oławskiego”, nie znalazłem niczego o tym miejscu (nadal więc czeka na autora). Piotr Kutela, jeden ze Zwiadowców, udostępnił mi zdjęcie z uroczystości odsłonięcia rzeźby św. Jana Ewangelisty w parku pałacowym na początku XX wieku, inne zdjęcie pokazuje gości weselnych na tarasie pałacu w latach 20. XX wieku. Jak wyglądał pałac na przełomie XIX i XX wieku, można przekonać się, zaglądając na portale aukcyjne (znalazłem kilka zdjęć pałacu). Zapewne dalsza kwerenda przyniesie kolejne materiały.

Krótka historia

Pałac do 1945 roku był własnością rodziny von Saurma, potem przeszedł w ręce Armii Czerwonej, aż w końcu Wojska Polskiego. Obiekt przebudowano w środku, w parku rozebrano kaplicę, postawiono nowe budynki gospodarcze. Zaburzono w ten sposób pierwotny kształt założenia. Co się stało z wyposażeniem pałacu, jeszcze nie wiem. O ostatnim, „elżbietańskim” okresie można dowiedzieć się więcej z wpisów na Facebooku ks. prof. Franciszka Głóda (tam umieszczono ciekawe informacje i zdjęcia z lat 90. XX wieku). Za kilka tygodni rozpocznie się nowy etap w dziejach pałacu, być może dzięki wysiłkom nowego właściciela odzyska nawet dawną świetność.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »