Alternatywne rozwiązania. Ps 1

A

Komunikacja zdalna z pracownikami i studentami działa bez zarzutu. Korzystam z dwóch możliwości. Jedną stworzyła moja uczelnia, drugą traktuję jako sprawdzającą się dobrze alternatywę. Do pakietu Office nie mogę się bowiem przekonać. Być może dlatego, że od kilku lat korzystam z innego systemu. Program MS Teams ma swoje zalety, jednak nie zawsze działa niezawodnie. Aplikacja Google Meet sprawdza się bez zarzutu, istnieje też wersja dla szkół wyższych.

Zdalne nauczanie

Nie spodziewałem się, że komunikacja zdalna / nauczanie zdalne będzie cieszyć się tak dużym powodzeniem. Mimo iż sytuacja wcale nie jest dobra i dla wielu oznacza znaczące ograniczenia, to mam wrażenie, że przejście z tradycyjnych form komunikacji w bezpośrednim kontakcie na zdalne nie stanowi dzisiaj większego problemu. Potrzebny był impuls (szkoda, że związany z takimi problemami). Jeszcze nie tak dawno było zaskoczeniem dla części moich kolegów przejście z dokumentacji papierowej na elektroniczną. Oczywiście, wymagało to zmiany naszych przyzwyczajeń, obchodzenia się z tego rodzaju dokumentami. Rodziło i rodzi także nowe problemy czy wyzwania. Przykładowo nadal nie znaleźliśmy zadowalającego narzędzia do głosowań zdalnych (zaplanowane rady musiały być odwołane, wiele spraw, nawet pilnych, zostało odłożonych na czas po pandemii).

Zbieranie doświadczeń

Korzystanie z narzędzi elektronicznych w ostatnich dniach pozwoliło mi na zebranie nowych doświadczeń. Posiadamy bardzo sprawne i nowoczesne urządzenia, ale nie zawsze korzystamy z pełni oferowanych przez nie możliwości. Czasem jednak, i w takim położeniu właśnie się znajdujemy, jesteśmy zmuszeni, by poszerzyć swą aktywność, wyjść poza utarte sposoby komunikowania i funkcjonowania. Nie mamy po prostu innego wyjścia. Trzeba znaleźć najlepszą dla siebie opcję, raz jeszcze zajrzeć do instrukcji obsługi, obejrzeć filmy instruktażowe, lepiej poznać posiadane urządzenia czy programy.

Aplikacje do zdalnej komunikacji / wykładania / uczenia

Nie będę szerzej pisać o pakiecie MS Office, gdyż – choć korzystam z niego – nie jest to jednak środowisko, które mnie przekonuje i zadowala jako użytkownika. Ponieważ jest jednak ogólnie dostępne dla pracowników naukowych i studentów / doktorantów naszej uczelni, używam wybrane narzędzia przez nie oferowane.

Bardziej zainteresowała mnie inna aplikacja, o której pisałem wcześniej. Poznaję ją coraz lepiej, działa, jak na razie, bez zarzutu. Po bliższym zapoznaniu się, okazało się, że Meet jako część pakietu Google oferowana jest za darmo dla szkół i uczelni wyższych1. Zrezygnowałem z wcześniej wybranej opcji (darmowego korzystania przez dwa tygodnie w formule testowej) i zainstalowałem pakiet edukacyjny. Dodatkowo mam sporo miejsca w chmurze (5 terabajtów). Czy jest to alternatywa dla MS Office? Tak, jestem o tym przekonany, choć pozycja potentata na rynku rzuca długi cień na konkurencję.

Przypisy:

    1. Przed podjęciem decyzji, warto obejrzeć filmy dostępne w sieci. Kilka przykładów: Wstęp: Czym jest G Suite dla Szkół i Uczelni; Pierwsza lekcja online z Hangouts Meet i Kalendarzem Google; Google Classroom – Jak tworzyć programy przygotowujące uczniów do konkretnych przedmiotów; Digital Lessons for Teachers i inne.↩︎

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »