Pismo do premier, odpowiada referent

P

Poniżej zamieszczam tłumaczenie i oryginał odpowiedzi na mój/nasz list-petycję do premier Landu Nadrenia-Palatynat w sprawie Niemieckiego Instytutu Polskiego (dalej DPI) w Darmstadt, którą otrzymałem dzisiaj. Przypomnę, że kilka tygodni temu ponad 300 osób z całej Polski złożyło swój podpis pod tym dokumentem, krytykującym decyzję rządu Nadrenii-Palatynatu o rezygnacji z dalszego współfinansowania tej zasłużonej placówki. O zatroskaniu dalszymi jej losami świadczyły Państwa liczne wpisy. Dzisiaj dyrektor DPI, prof. Dieter Bingen przekazał premier landu Nadrenia-Palatynat kolejną petycję wraz z podpisami, które zebrano w ostatnich tygodniach w Niemczech. Jest ich aż 4350 osób. Ponadto 1000 osób napisało komentarz.

Odpowiedź na naszą petycję wpłynęła dzisiaj. Na nasz list-apel nie odpowiedziała premier lub minister odpowiedzialny za sprawy kultury, czy finansów , a jedynie referent ds. projektów partnerskich. Z listu dowiadujemy się, jak ważne są dla władz Nadrenii-Palatynatu relacje z Polską, nie na tyle jednak, można złośliwie dodać, by zostało to osobiście wyartykuowane przez osobę stojącą na czele rządu tegoż landu… Zachęcam czytelników blogu do lektury i ewentualnej dyskusji



– Tłumaczenie – 


Wsparcie Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt


Szanowny Panie Profesorze Ruchniewicz,


Pani Premier Malu Dreyer zapoznała się z Pańskim pismem i zleciła mi odpisanie Panu.


Pańska prośba jest zrozumiała. Jednak również z naszej strony prosimy o wyrozumiałość dla postanowienia Rady Ministrów o wstrzymaniu dodatkowego wsparcia dla Niemieckiego Instytutu Polskiego (DPI), które ma nastąpić za dwa lata. Decyzja ta nie była dla Rady Ministrów łatwa. 


Jak Pan wie, land Nadrenia-Palatynat był współzałożycielem DPI w roku 1980 i odtąd wspierał go w szczególny sposób. Z finansowego punktu widzenia do dziś podliczona suma wynosi kilka milionów euro. Pani Premier wraz z rządem landu Nadrenii-Palatynatu zdaje sobie sprawę z doskonałej pracy, jaką wykonuje DPI w Darmstad jako centrum badań naukowych, informacji, wydarzeń kulturalnych. Wybitne zasługi Instytutu w relacjach polsko-niemieckich nie podlegają wątpliwości.


Ze względu na prawnokonstytucyjnie ustanowiony „hamulec zadłużenia” Rada Ministrów uznała w planach budżetowych landu Nadrenii-Palatynatu od 2015 r. za konieczne zrezygnowanie z nadzwyczajnego finansowania. Oszczędności powstałe w wyniku konsolidacji budżetowej nie będą dotyczyć wyłącznie DPI, ale również licznych innych instytucji. Z powodu koniecznych planów oszczędnościowych nie pozostaje landowi Nadrenii-Palatynatu niestety żaden inny wybór.


Rząd landu chcąc uzyskać jasny obraz sytuacji finansowej, skontrolował przede wszystkim wydatki, takie jak dotacje i wsparcie finansowe instytucji, na które Nadrenia-Palatynat już w inny świadczy sposób. Budżet DPI jest w znacznej części finansowany poprzez Konferencję Ministrów Kultury i Oświaty Krajów Związkowych. W tym roku finansowanie wynosi ponad 240 tys. euro. Nadrenia-Palatynat ma i będzie miała rokrocznie wkład w to finansowanie, niezależnie od nadzwyczajnego finansowania. Nadrenia-Palatynat będzie zatem nadal jednym z niemieckich landów, które udzielają finansowania podobnym instytucjom. Poza tym DPI od lat wspomaga również Ministerstwo Spraw Zagranicznych kwotą wynoszącą ponad 180 tys. euro.


Konsolidacja budżetu landu Nadrenia-Palatynat wymaga podjęcia wszelkich niezbędnych działań. Rząd landu zwraca uwagę na fakt, że siedziba renomowanego DPI, a tym samym główne miejsce zintensyfikowanych działań instytutu ze względu na charakter jego zadań, chociaż mają one ponadregionalne i międzynarodowe znaczenie, nie znajduje się w Nadrenii-Palatynacie. W wyznaczaniu priorytetów budżetowych musi być to wzięte pod uwagę. 


Nadrenia-Palatynat przypisuje relacjom z Polską nadal bardzo wysokie znaczenie: właśnie przed paroma tygodniami nasz region partnerski Opole otrzymał biuro w Moguncji. Z tym województwem Nadrenia-Palatynat utrzymuje szczególnie bliskie kontakty. Ponadto, od 10 lat Nadrenia-Palatynat i Opole współpracują z Burgundią i Środkowymi Czechami w sieci czwórki partnerów regionalnych przy rozmaitych projektach. Za przykład podam otwarcie wspólnego kierunku studiów europejskich przy uniwersytetach Moguncja-Dijon-Opole, które miało miejsce w Opolu dnia 2 października 2013 r. To pierwszy tego typu trójnarodowy kierunek studiów w Niemczech.


Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że DPI od 2015 r. będzie stał przed wielkim finansowym wyzwaniem. Mając na uwadze wieloletnie i znaczne zaangażowanie Nadrenii-Palatynatu i doceniając wielkie zasługi DPI pani premier poprosiła panią minister Doris Ahnen o bliską i konstruktywną asystę w dalszych działaniach. 


Z serdecznymi pozdrowieniami


Z upoważnienia


Oliver Stumpf


Referent ds międzynarodowego partnerstwa


– Oryginał – 


\"\"

\"\"

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »