Dobre wieści z Darmstadt

D

Przed kilkoma tygodniami informowałem o kryzysie finansowym grożącym Niemieckiemu Instytutowi Polskiemu w Darmstadt. Był to skutek zaskakującej decyzji władz landu Nadrenia-Palatynat o wycofaniu się z dalszego strukturalnego finansowania placówki. W Polsce i Niemczech zebrano setki podpisów osób wspierających Instytut i zdecydowanie apelowano o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Wydawało się jednak, że mimo tych wysiłków,  jest to rzecz przegrana. W necie można znaleźć relacje z tych uroczystości. donosi jednak, że  udało się po długich konsultacjach uzyskać porozumienie w sprawie dalszego finansowania Instytutu.

 

\"\"

Źródło: Echo.

Ostatnie tygodnie 2013 r. okazały się być bardzo trudnym czasem w długich już dziejach Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. Instytut swą wieloletnią aktywnością  zdobył ważną pozycję jako centrum badań i popularyzacji wiedzy o Polsce i relacjach polsko-niemieckich.  Przed kilku laty obchodzono hucznie z udziałem prezydentów Polski i Niemiec 30-lecie działalności Instytutu. W necie można znaleźć relacje z tych uroczystości. 

Nieoczekiwana decyzja premier landu Nadrenia-Westfalia, którą ogłoszono pod koniec ubiegłego roku, zapowiadała wycofanie się z dalszego finansowania Instytutu. Dla placówki był to przysłowiowy grom z jasnego nieba. Szybko udało się przygotować akcje poparcia dla Instytutu. Głosy wspierające popłynęły z wielu krajów Europy, zwłaszcza Niemiec i Polski. Także dyrektor Instytut, prof. Dieter Bingen i jego zespół byli bardzo aktywni. Teraz – po miesiącach zabiegów – mogą w końcu odetchnąć. W dzisiejszej prasie niemieckiej znalazła się informacja, że władze federalne oraz rządy 16 krajów związkowych zamierzają  przejąć kwotę w wysokości 216 tys. euro, której zabrakło w budżecie placówki wskutek decyzji kraju Nadrenia Palatynat.  Decyzja tzw. Amtschefskonferenz der Kulturmisterkonferenz wymaga jeszcze potwierdzenia, ale jest to – takie można mieć wrażenie – już tylko formalność.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »