Polska na kółkach

P

Z zazdrością słuchałem opowieści kolegów o pierwszych doświadczeniach z użyciem „PolenMobil“, jak nazwano nową inicjatywę Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt ruszył we wrześniu tego roku. Szybko zgłosiło się do niego ponad 70 szkół niemieckich, które chcą więcej dowiedzieć się o Polsce, jej historii, kulturze, ale także współczesności. Pomysł na informowanie o Polsce jest prosty, skuteczny i wart szerszego rozpropagowania.

2015-09-30_polenmobil (1 von 1)

Niemiecki Instytut Polski od kilku lat specjalizuje się w tworzeniu materiałów uzupełniających na temat Polski, które wykorzystywane są w niemieckich szkołach. Dotąd ukazały się trzy tomy. Można sięgnąć po materiały poświęcone literaturze, historii oraz społeczeństwu polskiemu. Książeczkom towarzyszy wystawa, która pokazywana jest w różnych szkołach. Dodatkowo uruchomiono portal „Polen in der Schule”, na którym można znaleźć materiały dydaktyczne poświęcone relacjom polsko-niemieckim. Ilość wejść na stronę, a także ilość pytań, jakie otrzymują pracownicy Instytutu, przekonują, że problemy polskie i relacji polsko-niemieckich cieszą się ciągle dużym zainteresowaniem. Zwłaszcza, jeśli droga do uzyskania informacji jest wygodna i prosta, a taką oferuje dziś każdemu internet.

Nową inicjatywą Niemieckiego Instytutu Polskiego jest projekt „PolenMobil“, który ruszył we wrześniu tego roku. Pomysł bardzo prosty. Instytut wyposażył specjalny samochód w różnego rodzaju materiały o Polsce i wysyła go w podróż po Niemczech. Zainteresowanie przerosło oczekiwania pomysłodawców. Zgłosiło się już ponad 70 szkół, które chcą przyjąć „PolenMobil“ u siebie. Instytut zorganizował kurs dla multiplikatorów, którzy na miejscu służyć będą pomocą w prowadzeniu zajęć w szkołach. Całym projektem koordynuje jedna osoba.

Zainteresowane szkoły mogą wybrać dwa moduły, podstawowy i rozszerzony. W pierwszym przypadku przygotowano dwie lekcje (90 minut). Uczniowie poznają podstawowe informacje o Polsce i języku polskim. W drugim przypadku organizatorzy proponują do czterech godzin lekcyjnych (180-270 minut). Uczniowie poznają podstawowe informacje o kraju, jego języku, historii, a także ćwiczą – co jest szczególnie ciekawe – kompetencje międzykulturowe. Ten ostatni problem jest bardzo ważny, uwzględniając dzisiejsze wyzwania w niemieckich szkołach. Bardzo często społeczności uczniowskie mają w nich charakter wielonarodowy. Oczywiście, treści można zmieniać, w zależności od konkretnych zainteresowań szkoły.

Projekt jest realizowany przez Niemiecki Instytut Polski i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Brandenburskich Niemiecko-Polskim Towarzystwem oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Uczestnictwo w nim jest dla szkół bezpłatne.

O autorze

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Wstaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Krzysztof Ruchniewicz

professor of modern history, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

Newsletter „blogihistoria”

Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Najnowsze publikacje

Więcej o mnie

Kontakt

Translate »